1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Yarım Asırda İkinci İltica
Yarım Asırda İkinci İltica

Yarım Asırda İkinci İltica

Suriye'den kaçmak zorunda kalan Filistinli mülteciler, yarım asır içinde ikinci kere yapmak zorunda kaldıkları ilticanın acısını yaşıyorlar.

A+A-

Suriye'deki mülteci kamplarında yaşarken Baas rejiminin Suriye halkına açtığı savaş ve rejim güçlerinin mülteci kamplarına düzenlediği saldırılar nedeniyle bu ülkeden komşu ülkelere kaçmak zorunda kalan Filistinli mülteciler iltica acısını iki kez yaşamanın sıkıntısını çekiyor.

Suriye'den Ürdün'e ve Lübnan'a kaçan Filistinli mülteciler, uluslararası toplumun duyarsızlığı, Arap ve İslam ülkelerinin ihmali nedeniyle tarihte ender görülen bir olayın, yarım asır içerisinde iki kez iltica etmek zorunda kalmanın acısını yaşıyor.

Krizin başında Ürdün yönetimi, Suriye'de yaşayan Filistinli mülteciler konusunda esneklik göstermeyerek, Filistinli mültecilerin ülkeye girişini kırmızıçizgi ilan etti ve hiçbir Filistinli mültecinin Suriye'den Ürdün'e girişine izin verilmeyeceğini açıkladı. Bununla birlikte Suriye'den Ürdün'e kaçmayı başaran Filistinli mültecilerin sayısı net olarak bilinmiyor. Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA)’da çalışan bir araştırmacı bu rakamın 3448 olduğunu söylese de diğer bazı kaynaklar Suriye'den Ürdün'e kaçan Filistinli mültecilerin sayısının çok daha fazla olduğuna işaret ediyor. Suriye'de çatışmaların yayılması üzerine Ürdün yönetiminin bu ülkeden kaçıp gelen Filistinli mültecileri daha önce Asyalı işçilerin kaldığı bir kampa yerleştirdiği ve kamptaki yaşam koşullarının aşırı derecede kötü olduğu bildirildi.

HABERE YORUM KAT