1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıyı Eleştiren Özgür-Der Yargılanıyor!
Yargıyı Eleştiren Özgür-Der Yargılanıyor!

Yargıyı Eleştiren Özgür-Der Yargılanıyor!

Özgür-Der, Ergenekoncu ve darbecileri tahliye etmeyen hâkimleri cezalandıran yüksek yargının çürüdüğünü söylediği için yarın yargılanacak.

31 Ocak 2011 Pazartesi 16:12A+A-

Yüksek yargıdaki kokuşmuşluğa ve çürümüşlüğe basın açıklamasıyla dikkat çeken Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya ile birlikte ilgili açıklamayı yayınlayan Vakit Gazetesi yazı işleri sorumlusu Ahmet Can Karahasanoğlu ile gazete muhabiri Kenan Kıran hakkında kamu görevlilerine hakaret, hedef gösterme, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarından dava açılmıştı. Açılan davanın ilk duruşması 1 Şubat 2011 Salı günü saat 10.45'te Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Konuyla ilgi olarak Özgür-Der Genel Merkezi'nden şu açıklama yapıldı:

YARGIYI ELEŞTİRDİK, YARGILANIYORUZ!

Geçtiğimiz Haziran ayında ardı ardına yaşanan, Yargıtay'ın Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ı tahliye etmedikleri için hâkimleri tazminata mahkûm etmesi, İlhan Cihaner'in "olağanüstü" çabalar sarf edilerek tahliyesi ve başta Çetin Doğan olmak üzere 14 Balyoz sanığının tutukluluklarına yapılan itirazın kabul edilmesi ile serbest bırakılmaları gibi gelişmeler kamuoyunun dikkatini çekmiş ve birtakım tartışmalara yol açmıştı. Bu çerçevede Özgür-Der de, pek çok kuruluş ve yazarla birlikte yaşananları sorgulayarak yargının tutumunu eleştirmişti. Ne var ki, yargının kendisine yönelik eleştirilere karşı aşırı "duyarlılığı" bu konuyla ilgili olarak da nüksetti ve söz konusu yargı kararlarına yönelik açıklamalar nedeniyle pek çok dava açıldı.

Vakit Gazetesinde 19 Haziran 2010 tarihinde yayınlanan açıklaması nedeniyle Derneğimizin Genel Başkanı Rıdvan Kaya ve gazetenin yazı işleri sorumlusu Ahmet Can Karahasanoğlu ile Kenan Kıran hakkında da dava açılmıştı. Bakırköy Savcısı Pircan Barut Emre tarafından hazırlanan iddianamede, Özgür-Der açıklamasının kamu görevlilerine hakaret, hedef gösterme, adli yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçlarını içerdiği iddia edilmekte.

Söz konusu davanın ilk duruşması yarın (1 Şubat 2011 Salı günü) saat 10.45'te Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

ÖZGÜR-DER

HABERE YORUM KAT

3 Yorum