1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Yargıya da Darbe Yaptıktan Sonra Yok Olacaklar
Yargıya da Darbe Yaptıktan Sonra Yok Olacaklar

Yargıya da Darbe Yaptıktan Sonra Yok Olacaklar

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Mursi, bugünkü duruşmada, "darbe yönetimi, yargıya da darbe yaptıktan sonra yok olacak" dedi.

A+A-

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "hapisheneler baskını" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında, "darbe yönetimi, yargıya da darbe yaptıktan sonra yok olacak" dedi.

Alınan bilgiye göre, duruşma sırasında Mursi, darbe yönetiminin, yargıya da "darbe" yapacağını belirterek, "Başarısız olacaklar, üçüncü taraf kesinlikle başarısız olacak. Darbe yönetimi yok olacak" dedi.

Öte yandan, sanıkların savunma heyeti,  olay sırasında kaydedilen kamera kayıtlarını incelemek üzere görevlendirilen heyete itiraz etti. 

Savunma heyeti üyesi avukat Usame el-Halu, "Bilirkişi komitesinin Kültür Bakanlığına bağlı Sinema Enstitüsü'nden oluşturulmasını talep ettik ancak bize davada görevlendirilme yetkisi bulunmayan Sinemacılar Birliği'nden ekip gönderdiler" dedi.

Sanıklar da komitede yer alan eski Radyo ve Televizyoncular Birliği Başkanı Usame eş-Şeyh'in kendilerine düşmanlık beslediğini öne sürerek, komitede yer almamasını talep etti.

Mahkeme Başkanı Şaban eş-Şami ise sanıkların taleplerini reddederek, delil dosyasında bulunan "CD ve video görüntülerini" komiteye teslim etti.

Daha sonra, eski İçişleri Bakanı General Mahmud Vecdi ve eski İçişleri Bakan Yardımcısı General Muhammed Necib'in tanık sıfatıyla dinlenilmesine geçildi.

Hapishaneler baskını olarak bilinen davada, 105'i firari, 26'sı tutuklu 131 sanık,  25 Ocak 2011'de Hüsnü Mübarek'in devrilmesiyle sonuçlanan halk ayaklanmasında, "11 hapishane ve karakola saldırarak, 3 subayı kaçırmak" suçlamalarıyla yargılanıyor.

Bedii'nin duruşması 5 Mayıs'a ertelendi

Diğer taraftan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 13 kişinin yargılandığı ve kamuoyunda “İstikame Camisi olayları” olarak bilinen davanın duruşması 5 Mayıs'a ertelendi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, 22 Temmuz 2013'te meydana gelen ve kamuoyunda “İstikame Camisi olayları” olarak bilinen davanın bugün yapılan 2’nci duruşmasında mahkeme heyeti, celseyi, zanlılar tutuklu bulundukları hapishaneden duruşmaya getirilmediği gerekçesiyle 5 Mayıs’a erteleme kararı aldı.

İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile aralarında Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, HAP Başkan Yardımcısı Isam el-Aryan, Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak yöneticilerinden Safvet Hicazi ve eski Tedarik Bakanı Basim Avde'nin de bulunduğu 13 kişi “İstikame Camisi olayları” olarak bilinen davada yargılanıyor. 

29 Ocak’ta mahkemeye sevk edilen söz konusu 14 kişiye iddianamede, "terör faaliyetleri gerçekleştirmek için çete oluşturmak, şiddet eylemleri yürüten gruplara silah sağlamak, tahrip eylemlerinde bulunmak, kamu güvenliğini bozmak ve halkı şiddete teşvik etmek" suçlamaları yöneltilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT