1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay’dan Cihaner’e Özel İçtihad
Yargıtay’dan Cihaner’e Özel İçtihad

Yargıtay’dan Cihaner’e Özel İçtihad

Ergenekon sanığı İlhan Cihaner’i “fotokopi belgeler”le tahliye eden Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nin kararını onayan Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun gerekçeli kararında skandal üstüne skandal...

14 Şubat 2011 Pazartesi 00:18A+A-

Cihaner'in yargılandığı davaları fotokopi üzerinden birleştirme kararı veren Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nin 3 gün sonra bu kararıyla çeliştiğini ortaya koyan bilgiler içeren 50 sayfalık gerekçeli kararın detayları, Cihaner'in tahliye edilebilmesi için olmazsa olmazın başarıldığını, Genel Kurul'un buna göz yumduğunu gösteriyor. Gerekçeli kararda Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun Cihaner'i özel yetkili ağır ceza mahkemesinden kurtarmak için fotokopi üzerinden dava birleştirilmesini onaylarken, bu sanığa özel içtihat ürettiği çok açık bir şekilde görülüyor.

"ORİJİNALİ YA DA ONAYLANMIŞ KOPYASI OLMASI GEREKİR"

18.06.2010 tarihli kararda önce bir dava hakkında karar verilebilmesi için, mahkemeye sunulan belgenin "orijinalinin ya da yetkili makamlarca onaylanmış kopyasının" olması gerektiği ifade ediliyor. Elde bunlar olmayınca; Cihaner konusunda karar verilebilmesini meşru göstermek için, bu davanın "temyiz davası olmadığı" sadece birleştirmeye bakılacağı gerekçesi ortaya sürülüyor. Dolayısıyla sadece Cihaner için bir içtihat üretilerek, birleştirmenin, belgenin aslı olmadan da yapılabileceğine hükmediliyor ve Ceza Genel Kurulu, bu şekilde fotokopi üzerinden birleştirmenin uygun olduğuna karar veriyor.

KENDİ HÜKMÜNÜN ÇİĞNENMESİNDE SAKINCA GÖRMÜYOR

Genel Kurul, hukukun değişmez kaidesi olan ve gerekçenin başında ortaya koyduğu "belgenin aslı olmadan karar verilemeyeceğine" dair kendi hükmünün çiğnenmesinde bir sakınca görmüyor. Dolayısıyla fotokopi üzerinden sadece dava birleştirilmekle kalınmayıp, aynı zamanda 150 yıllık içtihadın aksine, orijinal olmayan belgeyle karar verilmiş olunuyor. Yargıtay Ceza Genel Kurulu da yargı tarihinde görülmemiş bu durumu onaylıyor. İlhan Cihaner için açıkça yargının olmazsa olmaz "belge arama kuralı" yok sayılıyor.

FOTOKOPİ ÜZERİNDEN KARAR VERİLEMEZ

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda oy çokluğu ile alınan bu karara şerh koyan üye Hüseyin Erol "Fotokopilere göre karar vermek Yargıtay içtihatlarına aykırı" diyor. Erol, birleştirme kararı veren 11. Ceza Dairesi'nin birleştirme kararının yok hükmünde olduğunu şöyle dile getiriyor: "Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde esası kapatılan ve karara çıkan bir dosyanın muhatabının kararı beklenmeden, muhatap mahkeme ile uyuşmazlık bulunup bulunmadığı araştırılmadan, uyuşmazlık çıkarsa bunun çözüm yerinin müşterek yüksek görevli mahkeme yani Yargıtay 5. Ceza Dairesi olduğu ve onun kararının akibeti üzerine değerlendirme yapılabileceği gözetilmeden birleştirme kararı vermiştir. Bu nedenle bu karar yok hükmündedir."

DAVA GÖREV ALANINA GİRMİYOR

Yargıtay Ceza Genel Kurulu Üyesi Osman Yaşar da, dairenin görev ve ihtisas alanına girmeyen bir davayı üstlendiğini belirterek, karşı oy kullanıyor. Yaşar, birleştirme için hukuki ve fiili bağlantının şart olduğunu, davalar arasında bağlantı bulunmasının da birleştirmeyi zorunlu kılmayacağını belirttiği karşı oyunda, birleştirmede yarar olması gerektiğini belirtiyor. Dairenin elindeki dosyayı karara bağlaması için birleştirilen dosyaya ihtiyacı bulunmadığını ifade eden Yaşar, çoğunluk kararına karşı gerekçesini şöyle açıklıyor: "Birleştirmede hiçbir yarar bulunmadığı gibi tersine dava süresinin uzamasına neden olacağından zarar söz konusu olacaktır. Böylece Yüksek Daire kendi görev ve ihtisas alanına girmeyen bir davayı da yürütmesi gerekecektir. Bu nedenle sayın çoğunlukça verilen birleştirme kararına katılmıyorum."

FURKAN ALTINOKL / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT