1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay’da A. Yalçınkaya Operasyonu
Yargıtay’da A. Yalçınkaya Operasyonu

Yargıtay’da A. Yalçınkaya Operasyonu

Görev süreleri yaklaşık 4 ay sonra dolacak Yargıtay ve Danıştay başkanlarına istifa etmeleri karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı teklif edildiği iddia edildi.

12 Şubat 2011 Cumartesi 06:04A+A-

Yargının iş yükünü azaltacak tasarı, yüksek yargıyı şekillendirmek isteyenleri harekete geçirdi. Görev süreleri yaklaşık 4 ay sonra dolacak Yargıtay ve Danıştay başkanlarına istifa etmeleri karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı teklif edildiği iddia edildi. Plan işlerse Yargıtay'ın başına Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya geçecek.

Yargıyı iş yükünden kurtarmak ve adalet mekanizmasını hızlandırmak için Meclis'te kabul edilen yasanın bazı çevreleri rahatsız ettiği ortaya çıktı. Yasa Meclis'te görüşülürken 500'ü aşkın önergeyle geciktirilmek istenmesinin ardında Yargıtay ve Danıştay'ı şekillendirme istenğinin yattığı belirtildi. Yargıtay ve Danıştay'a yeni daireler kurulması ve yeni üyelerin seçilmesini düzenleyen yasa teklifini engelleme çabalarının altındaki gerçek gün yüzüne çıktı. Düzenleme TBMM'de CHP'nin 500'ü aşkın önergesi ile geciktirilmek istenirken, Meclis dışında da yüksek yargı başkanlarına istifa baskısı yapıldığı iddia edildi. Böylece düzenleme Meclis'ten geçse bile kanunlaşması için geçen sürede Yargıtay ve Danıştay Başkanlıkları ile Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimlerinin tamamlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Ortalığı karıştıracak iddialara göre, görev süreleri yaklaşık 4 ay sonra dolacak Yargıtay ve Danıştay başkanlarına görevlerinden istifa etmeleri karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı teklif edildi. Görev süresi 1 Haziran 2011'de dolacak Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker'in istifa etmesi ve yerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın getirilmesinin planlandığı iddia edildi. Gerçeker gibi 1 Haziran'da yaş haddinden emekli olacak Danıştay Başkanı Mustafa Birden'in de erken emekliliğini istemesi karşılığında CHP'den milletvekili adaylığı vaat edildiği öne sürüldü.

TELAŞIN SEBEBİ YAKLAŞAN BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

1 Haziran 1946 doğumlu Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, 1 Haziran itibariyle yaş haddinden emekli olacak. Gerçeker'in görev süresinin dolmasına yaklaşık 4 ay kala Yargıtay Başkanlığı'ndan istifa etmesi karşılığında CHP'den milletvekili adayı gösterileceği sözünü verildiği öne sürüldü. Gerçeker'den boşalacak Yargıtay Başkanlığı'na ise Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın getirilmesinin planlandığı iddia edildi. 10 Mart 1950 doğumlu Yalçınkaya'nın başsavcılık görevi 28 Mayıs'ta sona eriyor. Yalçınkaya'nın yaşı uygun olduğu için (61 yaşında emekliliğine 4 yıl var) Gerçeker'in istifasıyla birlikte Yalçınkaya'nın Yargıtay Başkanı yapılmak istendiği öne sürüldü. Böylece yeni üyeler gelmeden (Yasaya göre Yargıtay'a 137 yeni üye geliyor) mevcut üyelerle Yargıtay Başkanlığı ve Başsavcılığına seçimleri tamamlamak istedikleri kaydedildi.

DANIŞTAY'A DA ŞEKİL VERİLMEK İSTENMİŞ

Yargıtay Başkanı Gerçeker'le doğum tarihi gün ay yıl olarak aynı olan Danıştay Başkanı'nın da görev süresi 1 Haziran itibariyle doluyor. Birden, 1 Haziran'da yaş haddinden emekli olarak, Danıştay Başkanlığı koltuğunu bırakacak. Yüksek yargıyı yeniden şekillendirmek isteyenlerin, Mustafa Birden'den boşalacak Danıştay Başkanlığı'na yeni üyeler gelmeden (yasa ile 61 yeni üye seçilecek) seçim yapılması için Birden'e de istifa baskısı yaptığı belirtildi. Birden'e de Kırıkkale'den 1. sıra CHP milletvekilliği teklifi yapıldığı kaydedildi.

CEZA DAİRESİ BAŞKANI BAŞSAVCI MI OLACAK?

Yargıtay ve Danıştay'ı şekillendirme çalışmaları kapsamında, görev süresi dolacak Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya Yargıtay Başkanlığı'na, Yalçınkaya'dan boşalacak başsavcılığa ise Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker'in getirilmek istendiği ileri sürüldü. Ergenekon yapılanmasının Erzincan ayağının kovuşturulduğu dosyayı görmeden fotokopiler üzerinden verdiği kararla "Terör örgütü üyesi" olmakla suçlanan tüm sanıkları beraat ettiren Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, daha önce de Yargıtay Başsavcılık makamına aday olmuştu. 21 Mayıs 2007'deki Başsavcılık seçimlerinde Ülker 146, Yalçınkaya 95 oy almış ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tercihini Yalçınkaya'dan yana kullanmıştı. Ancak Ülker geçen bu 4 yıllık sürede başta Ergenekon Erzincan kovuşturmasının sanıklarının dosyalarını (EDOK Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, Adana savcısı İlhan Cihaner vb) fotokopilerle birleştirerek hukuk çevrelerini şaşkına çevirmişti.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT