Yargıtay, YARGI-SEN’in Kapatılmasını Onadı

22.02.2012 02:47
Yargıtay, YARGI-SEN’in Kapatılmasını Onadı
Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Ankara 15. İş Mahkemesi’nin, YARGI-SEN'in, kapatılmasına ilişkin kararını onadı.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, Ankara 15. İş Mahkemesi’nin, Yargıçlar ve Savcılar Sendikası’nın (YARGI-SEN), kapatılmasına ilişkin kararını onadı. Ankara 15. İş Mahkemesi’nin kapatma kararının temyiz edilmesi üzerine, Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nde temyiz duruşması yapıldı. Duruşmaya, davacı Ankara Valiliği’nin avukatı ile YARGI-SEN Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu sendikanın yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Temyiz gerekçelerini anlatan Eminağaoğlu, Türkiye’de sendikal engellerin, uluslararası sözleşmeler ve uluslarüstü hukuk ile Anayasa’nın 90. maddesi gözetildiğinde ortadan kalktığını savundu.

Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmelerde ve ILO sözleşmesinde, yargıç ve savcıların sendika kurmasının önünde bir engelin yer almadığının görüldüğünü belirten Eminağaoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin, sendikal örgütlenmenin kısıtlanmasına ilişkin verdiği kararları örnek gösterdi.

Eminağaoğlu, “Bu nedenle Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun uygulama yeteneği yoktur. O yüzden Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesine de gerek yoktur. Ancak, aksi düşüncedeyseniz, Kanun’un ilgili maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmanızı talep ediyorum” diye konuştu. Böyle bir davanın açılmasının, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen sendikal hakların etkin kullanılmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiğini ileri süren Eminağaoğlu, yerel mahkemenin kararının bozulmasını istedi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi heyeti, duruşmadan sonra yaptığı müzakerenin ardından kararını açıkladı. Daire, YARGI-SEN’in kapatılmasına ilişkin Ankara 15. İş Mahkemesi’nin kararını onadı.

Yeni Akit

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim