Yargıtay Trabzon'daki Dink Cinayeti Davasında Kararı Bozdu

10.12.2015 13:20
Yargıtay Trabzon'daki Dink Cinayeti Davasında Kararı Bozdu
Yargıtay, Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbarî bilgiye ulaşmasına rağmen kanunî işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettikleri ileri sürülen Öz ve Yıldız hakkında verilen kararı bozdu.

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e suikast hazırlığı konusunda istihbarî bilgiye ulaşmasına rağmen kanunî işlemleri başlatmayarak görevini ihmal ettiği ileri sürülen dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz, Yüzbaşı Metin Yıldız ve 4 asker hakkında verilen kararı bozdu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in, 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilişkin, dönemin Trabzon Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve 7 asker hakkında Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde “görevi ihmal ve evrakta sahtecilik” suçundan dava açılmıştı.

Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nce, Dink'in öldürülmesi olayında “görevi ihmal” suçunu işledikleri kanaatine varılan Albay Ali Öz ile Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız'ın 6'şar ay, astsubaylar Hüseyin Yılmaz, Okan Şimşek ve uzman çavuşlar Hacı Ömer Ünalır ile Veysal Şahin'in 4'er ay hapis cezasına çarptırılmasına, Astsubay Gazi Günay ile Uzman Çavuş Önder Araz'ın ise delil yetersizliğinden beraatına karar verilmişti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 12. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Dairenin kararında, sanıkların “kamu görevlisinin resmî belgede sahteciliği” suçundan da yargılanması gerektiğine hükmedildi.

“Görevi ihmal” ve “kamu görevlisinin resmî belgede sahteciliği” suçlarına ilişkin yargılama görevinin üst dereceli ağır ceza mahkemesine ait olduğu ve görevsizlik kararı verilmesi gerektiği gözetilmeden yargılamaya devam edilmesi ile Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden kovuşturmanın birlikte yürütülmesi gerektiğinin gözetilmemesi de bozma nedeni sayıldı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim