1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay Nasıl İşine Geliyorsa Öyle Yapıyor
Yargıtay Nasıl İşine Geliyorsa Öyle Yapıyor

Yargıtay Nasıl İşine Geliyorsa Öyle Yapıyor

Yargıtay, tartışmalı tahliyeleri, ‘iş yükü’ fazlalığına bağladı. Ancak bazı isimlerin jet hızıyla tahliyesi akıllarda soru işaretleri bıraktı.

08 Ocak 2011 Cumartesi 12:57A+A-

Yargıtay, tartışmalı tahliyeleri, 'iş yükü' fazlalığına bağladı. Biriken dosyaların altından kalkamadıklarını savunan Yargıtay, bazı isimlerle ilgili davalarda ise jet hızıyla hareket etti. Cihaner için bir günde tahliye kararı verildi, YARSAV'ın kurucusu Eminağaoğlu 4 ayda 3 duruşma yapılarak beraat ettirildi, Kaçmaz iki ay içinde aklandı...

'Zamanım yok, iş yüküm fazla' diyerek yaklaşık bin sanığın dosyasını 10 yıldır görüşmeyen Yargıtay'ın Osman Kaçmaz, Ömer Faruk Eminağaoğlu, İlhan Cihaner ve Mehmet Haberal gibi isimlerin davalarına jet hızıyla baktığı ortaya çıktı.

953 dosya öne alınmadı

Terör, hırsızlık, çete ve tecavüz dosyalarım, iş yükünü bahane ederek yargılamaları yıllarca öte-leyen Yargıtay Ergenekon sanığı İlhan Cihaner, Abdullah Gül'ün yargılanmasını isteyen Sincan Hakimi Osman Kaçmaz ve Ergenekon sanıklarına desteği ile bilinen YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu için gözle görülür bir çabayla hareket etti. Adalet Bakanlığı verilerine göre 953 dosyayı 10 yıldır öteleyen Yargıtay, bu 4 isimle ilgili kararı 2 ila 4 ay gibi kısa sürelerde verdi. Toplamda tahliye olması beklenen bin 236 sanıktan 953'ünün dosyası hâlâ Yargıtay'da temyiz için bekliyor. Ceza Muhakemeleri Kanununun 102. maddesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte, gasp, terör, çete, tecavüz ve cinayet gibi suçlardan yargılanan birçok tutuklu, yargılama 10 yılı aştığı gerekçesi ile tahliye ediliyor.

Cihaner'e ilk duruşmada tahliye

Söz konusu davalarda iş yükünü gerekçe gösteren Yargıtay, ismi Ergenekon'da ve skan-dallarda geçenler için inanılmaz bir hızla hareket ediyor. 16 Şubat'ta evi ve makam odası aranan İlhan Cihaner, 'Ergenekon terör örgütü üyesi olmak' suçlamasıyla gözaltına alınmış ve bir gün sonra sorgulandığı Erzurum'da tutuklanmıştı. Cihaner'in tutuklanmasının ardından Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, soruşturmayı yürüten özel yetkili savcıların yetkisini aldı. Cezaevine gönderilen Cihaner'in davasını İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı' davasıyla birleştirmişti.

İki davanın dosyaları incelenmiş

Yargıtay 11. Ceza Dairesi, skandal bir karara imza atarak fotokopi üzerinden aldığı Cihaner'in Erzurum'daki davası ile Yargıtay'daki görevi kötüye kullanmak dosyasını birleştirdi. Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, 17 Haziran 2010'da duruşmada verilen kısa aradan sonra birleştirilen dosyanın incelendiğini ve Cihaner'in koşulsuz tahliyesine karar verdi. Yaklaşık 4 ay tutuklu kalan Başsavcı Cihaner'in davası karara bağlandı ve Cihaner görevine başladı.

4 ayda 3 duruşma yapıldı

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaç-maz'ın 'Görevi kötüye kullanmak' ve 'Soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek' suçlarından yargılandığı davada 2 buçuk ayda karar verdi. Olayı aydınlatması beklenen telefon kayıtları ve havaalanı kayıtları dahil birçok delili araştırma gereği dahi duymayıp alelacele berat karar verildi.

Dört ayda beraat etti

YARSAV Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu için de iş yükü unutuldu. Eminağaoğlu'nun birinci sınıf savcı olduğunu gerekçe gösterilip dosya Yargıtay 4. Ceza Da-iresi'ne verilmişti. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ı süratle tahliye eden mahkeme, Eminağaoğlu'nu 4 ayda 3 duruşma yaparak beraat ettirmişti.

Erdoğan için bir günde karar

Yargıtay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için de skandala imza atmıştı. 2002 yılında milletvekili listeleri verilirken, Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesinin verdiği adli sicil kaydıyla ilgili bir karar kesin olduğu halde Yargıtay jet hızında devreye girmiş, Erdoğan'ın milletvekili seçilememesi için de kuryeyle dosya Ankara'ya getirilmişti. Ankara'da toplanan mahkeme aynı gün karar vererek, Başbakan'ın ismini milletvekili listesinden sildirmişti.

Jet hızıyla tazminat cezası

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Ergenekon sanığı Mehmet Haberal'ın tahliye başvurusunu reddeden 9 hakimi de jet hızı ile mahkûm etti. Hukuk skandalı olarak yorumlanan karar, fotokopi belgeler üzerinden incelenerek verildi. 9 Ağır Ceza Hakimi 1,5 ay içinde bin 500'er lira tazminat ödemeye mahkûm edildi.

Kaynak: Bugün

HABERE YORUM KAT