Yargıtay, Kürtçe Savunmayı Reddetti

10.08.2011 00:21
Yargıtay, Kürtçe Savunmayı Reddetti
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Kürtçe savunma talebi Türkçe bildiği için reddedilen sanık hakkında verilen karara “savunmanın kısıtlandığı” gerekçesiyle yapılan itirazı kabul etmedi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen, TCK’nın “örgüt üyesi olma”, “patlayıcı madde bulundurma” ile “nitelik bakamından vahim olan silah veya mermi taşıma” suçlarından 18 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan sanık Süphan Delen’le ilgili incelemesini tamamladı.

Kararda, sanığın “savunmanın kısıtlandığı” yönündeki bozma düşüncesine iştirak edilmediği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6/3-e ve CMK’nın 202. maddesinde düzenlenen bir tercümanın yardımından yararlanma hakkının sanığın mahkemenin kullandığı dili anlamadığı veya konuşamadığı durumlarda gerekli olacağı, dosya kapsamına göre Türk vatandaşı olup Türkiye’de doğan, Türkçe dilinde yeterli eğitim gören ve soruşturma aşamasında, kolluk, savcılık ve Sulh Ceza Mahkemesindeki müdafi eşliğinde alınan ifadelerinde Türkçe olarak ifade veren sanığın kovuşturma aşamasında Türkçe dilini anlamak ve konuşmakta bir engelinin bulunmaması ve meramını anlatabilecek ölçüde Türkçe bildiğinin anlaşılması karşısında savunmanın kısıtlandığı yönündeki bozma düşüncesine iştirak edilmemiştir.”

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, mahkemenin verdiği 18 yıl 6 ay hapis cezasıyla ilgili olarak da “bir isabetsizlik görülmediği” gerekçesiyle hükmün onanmasına karar verdi. (Akit) 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim