1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay Ergenekon Haberlerini Değerlendirdi
Yargıtay Ergenekon Haberlerini Değerlendirdi

Yargıtay Ergenekon Haberlerini Değerlendirdi

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, Ergenekon soruşturması sürecinde, iddianame ve eklerinden yapılan haberlerin kişilik haklarına saldırı oluşturmadığına hükmetti.

A+A-

Ergenekon terör örgütü üyeliği suçlamasıyla yargılanan eski Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı ve CHP Milletvekili İlhan Cihaner ile Ergenekon kapsamındaki Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle ilgili haberleri basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendiren Yargıtay, basının olaylarla ilgili kişileri bilgilendirmede sorumluluğunun bulunduğuna dikkat çekti. Kararlarda, "Basın olayları izleme, araştırma, değerlendirme, yayma ve böylece kişileri bilgilendirme, öğretme, aydınlatma ve yönlendirmede yetkili ve aynı zamanda sorumludur. Basının bu nedenle ayrı bir konumu bulunmaktadır. Yazılar gerçek ve güncel bir konuya ilişkin olup yayımlanmasında kamu yararı bulunmaktadır." ifadeleri kullanıldı.

Ergenekon soruşturması haberlerine imza atan gazetecilere bir onay da Yargıtay'dan geldi. Yargıtay, İlhan Cihaner'in Bugün Gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan'a ÇYDD'nin de Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak'a açtığı davalarda yerel mahkemelerin verdiği tazminat davalarını bozdu. Adem Yavuz Arslan'ın 'Hükümete çakmak kurtarır mı?' başlıklı yazısıyla ilgili Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesi kısmen tazminata hükmetmişti. Nazlı Ilıcak'ın "Denizciler, suikast ve fuhuş" başlıklı yazısı ile ilgili de İstanbul 4. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tazminat kararı mevcuttu.

Metin Arslan / Zaman 

HABERE YORUM KAT