1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. Yargıtay, Doğan’ın Beraat Kararını Bozdu
Yargıtay, Doğan’ın Beraat Kararını Bozdu

Yargıtay, Doğan’ın Beraat Kararını Bozdu

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, İstanbul 7.Asliye Ceza Mahkemesi’nin Doğan Gazetecilik AŞ yöneticileri hakkında, kağıt ithalatında küçük yatırımcıyı zarara uğratmak suçundan verdiği beraat kararını bozdu.

09 Mayıs 2012 Çarşamba 01:33A+A-

Yargıtay 7. Ceza Dairesi, İstanbul 7.Asliye Ceza Mahkemesi’nin Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık AŞ ile Doğan Gazetecilik AŞ yöneticileri hakkında, kağıt ithalatında küçük yatırımcıyı zarara uğratmak suçundan verdiği beraat kararını bozdu.

Daire kararı oybirliği ile aldı. Bozma kararında şöyle denildi: “Somut olayda gazete kağıdı ve baskı malzemesi ithalatı işlemlerinde, Doğan Grubu’nun kontrolünde olan dolayısıyla halka açık anonim ortaklar Hürriyet ve Milliyet ile ilişkili olan yurt dışında kurulu Sortal Trading Ltd.ve Shawclif Trading Ltd. şirketlerinin ikinci bir aracı olarak dolaylı işlemler için kullanıldıkları ve muvazaalı işlemler ile halka açım şirketler olan Hürriyet ve Milliyet’in karının azaltılarak, örtülü kazanç aktarımı yapıldığı anlaşılmaktadır. Burada emsallerinden bariz şekilde farklı fiyat uygulaması hususu aranmayacaktır. Çünkü, normal şartlarda bu off-shore şirketler (Sortal Trading Ltd.ve Shawclif Trading Ltd.) Doğan Grubu’nun kontrolü altında olmasaydı hiçbir şekilde ithalata dahil edilmeyeceklerdi.”

LÜTFİ KAPLAN / STAR 

HABERE YORUM KAT