1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yargıtay Başsavcılığı Seçiminde Sonuç Belli Oldu
Yargıtay Başsavcılığı Seçiminde Sonuç Belli Oldu

Yargıtay Başsavcılığı Seçiminde Sonuç Belli Oldu

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı seçimi tamamlandı. En fazla oyu Yargıtay 14.Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca aldı.

A+A-

Başsavcılık için adaylar Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca 170, 18. Ceza Dairesi Başkanı Hamdi Yaver Aktan 63, 7. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Mutlu 151, 10. Ceza Dairesi üyesi Hüsnü Uğurlu 38 oy aldı. En çok oy alan beş adayın ismi sıralı liste halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak. Erdoğan 15 gün içinde adaylardan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı olarak seçecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil'in görev süresinin dolması nedeniyle boşalan Başsavcılık için seçim yapıldı. Yargıtay Genel Kurulu'ndaki seçim sonucunda, Yargıtay 14. Ceza Dairesi Başkanı Mehmet Akarca 170'le en çok oyu aldı.

İlk oylamada en çok oy alan beş üye aday gösterilmiş sayılıyor. İlk oylamada oy alanların sayısı beşten az ise aynı gün yapılacak diğer oylamalarla noksan adaylar tamamlanıyor.

Aday tespiti için yapılan oylamada, oyların eşitliği nedeniyle beşten fazla aday belirlenmesi halinde eşit oy alan adaylardan Yargıtay üyeliğinde kıdemli olanı, kıdem eşitliği halinde ise yaşlı olanı aday gösterilmiş sayılarak beş aday tespit ediliyor.

Bu nedenle seçimde eksik kalan beşinci aday için altı aday gösterildi. 6. Ceza Dairesi üyesi Ali Suat Ertosun, 10. Ceza Dairesi üyesi Ali Kınacı, 17. Hukuk Dairesi üyesi Şehabettin Sertkaya, 16. Hukuk Dairesi üyesi Mehmet Kürtül, 15. Ceza Dairesi Başkanı Haydar Erol ve 13. Ceza Dairesi üyesi Ahmet Karadavut birer oy aldı.

En kıdemli üye beşinci aday olarak belirlendi

Oyların eşit olması nedeniyle altı aday arasında Ali Suat Ertosun ile Haydar Erol, 10 Eylül 2003'te Yargıtay üyesi seçildiklerinden en kıdemli üyeler olarak belirlendi. Ancak Yargıtay Başkanlığı'nın, Haydar Erol'un Ertosun'dan önce göreve başladığını ve daha kıdemli olduğunu belirlediği öğrenildi. Bu nedenle Haydar Erol'un adının beşinci aday olarak Cumhurbaşkanlığı'na gönderilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı, sıralamaya ve aldıkları oya bakmadan sunulan beş adaydan birini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı seçebiliyor.

Yeni seçilecek başsavcı yaş haddinden emekliye ayrılmazsa dört yıl görev yapacak.

AA

HABERE YORUM KAT