Yargı-Sen’e Kapatma Davası

16.03.2011 01:49
Yargı-Sen’e Kapatma Davası
Ankara Valiliği, eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu tarafından anayasaya aykırı olarak kurulan Yargıçlar ve Savcılar Sendikası’na (YARGI-SEN) kapatma davası açtı.

Valilik, YARGI-SEN'e geçtiğimiz ay yasal gerekliliklerin yerine getirilmesini istedi. Ancak sendika uyarıları dikkate almayınca Valilik, Ankara Nöbetçi İş Mahkemesi'ne kapatma davası açtı. Anayasa'nın sendika kurma hükümlerini düzenleyen 51. maddesinin hatırlatıldığı dava dilekçesinde, Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu'na göre, yüksek yargı organlarının başkanlarının, üyelerinin, hâkimlerin ve savcıların sendika kuramayacakları ve üye olamayacakları belirtildi.

YARGI-SEN ise, Valiliğin kapatma davasını demokrasiye darbe olarak nitelendirdi. YARGI-SEN, YARSAV'ın kurucusu Ömer Faruk Eminağaoğlu tarafından kuruldu. Eminağaoğlu kurucusu olduğu YARSAV'ın Genel Kurulu'nda yeterli oyu alamayarak büyük bir şok yaşamıştı. Daha sonra referandum sürecinde yeterli muhalefet yapmadığı gerekçesiyle YARSAV yönetimini eleştiren Eminağaoğlu, bir grup arkadaşıyla birlikte YARGI-SEN'i kurmuştu.

YENİ AKİT

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim