1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Yardım Konvoyunun Vurulması Savaş Suçudur”
“Yardım Konvoyunun Vurulması Savaş Suçudur”

“Yardım Konvoyunun Vurulması Savaş Suçudur”

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, Halep’te yardım konvoyunun vurulması uluslararası ilkelere tamamen aykırı ve bir savaş suçu olduğunu belirtti.

A+A-

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Suriye’de gelinen durumun sorumlularının Rusya ile Beşşar Esed rejimi olduğunu kaydederek, “Yardım konvoyunun vurulması uluslararası ilkelere tamamen aykırı ve birçok insanın gözünde bir savaş suçudur.” dedi.

AA’da yer alan habere göre, Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, günlük basın toplantısında Suriye’deki son durum ve ateşkesle ilgili soruları cevaplandırdı.

Ateşkesin hemen bitimiyle birlikte ülkede şiddetin artması ve sürecin belirsiz bir noktaya gelmesinden Rusya ve rejimi sorumlu tutan Earnest, özellikle Halep’teki yardım konvoyunun vurulmasının affedilmez bir durum olduğunu vurguladı.

Earnest, “Yardım konvoyunun vurulması uluslararası ilkelere tamamen aykırı ve birçok insanın gözünde bir savaş suçudur.” ifadelerini kullandı.

Beşşar Esed’in, Suriye’de şiddetin artmasından ABD’yi sorumlu tuttuğuna dâir açıklamalarını ise Earnest, “arsız bir yalan” ifadesiyle değerlendirdi.

Rusya’nın rejim üzerindeki nüfuzunu kullanması gerektiğini birçok kez dile getirdiklerini vurgulayan Earnest, “Rusya bunu ya yapamıyor, ya da yapmak istemiyor; ama bana kalırsa yapmak istemiyor.” dedi.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum