1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yanı Başındaki Arakan Trajedisine Sessiz
Yanı Başındaki Arakan Trajedisine Sessiz

Yanı Başındaki Arakan Trajedisine Sessiz

The Independent: Nobel ödüllü insan hakları aktivisti yanı başındaki Arakan trajedisine sessiz.

A+A-

Myanmar'da yaklaşık 1 milyon Müslüman'ın etnik ve dini kimlikleri nedeniyle devlet destekli katliamlara ve ayrımcılığa maruz kalmasına tepkiler devam ediyor.

İngiliz The Independent gazetesi, Arakan bölgesindeki Rohingya Müslümanlarının bütün dünyanın dikkatini çeken insan hakları trajedisi hakkında, aynı ülkede yaşayan, dünyanın en ünlü aktivisti Aung San Suu Kyi'nin sessizliğine dikkat çekti. Nobel Barış Ödülü sahibi ve demokrasi yanlısı ünlü aktivist Aung San Suu Kyi, kendi ülkesinde 1 milyon kişinin yaşadığı trajedi hakkında herhangi bir açıklama yapmaktan kaçınıyor. Burma'daki askeri cuntaya muhalefeti nedeniyle yaklaşık 20 yıl hapiste kalan Suu Kyi, mücadelesiyle bütün dünyanın hayranlığını ve sempatisini kazanmıştı.

Independent, dünya kamuoyunda 'The Lady' lakabıyla bilinen Suu Kyi'nin, Myanmar'daki Müslümanların kurbanı olduğu insan hakları ihlalleri ile ilgili ''şöhretiyle uyuşmayan'' şaşırtıcı bir sessizliğe gömüldüğünü vurguladı. Bu tavrın, diplomatik çevrelerde ve insan hakları örgütlerinde artan oranda hayal kırıklığına neden olduğunu belirten gazete, bir İngiliz diplomatın şu sözlerine yer verdi: ''Samimi olmak gerekirse bu konuda ortaya çıkarak ülkesine moral liderlik yapacağını bekliyordum ama şu ana kadar daha konu hakkında konuşmadı bile. Ülkesinde saygın bir yeri var. Rohingya Müslümanlarına sahip çıkmak siyaseten onu zor durumda bıraksa bile doğru olan şeyi yapmalıydı.''

Rohingyalı Müslümanlara sahip çıkmanın Budist çoğunluğa sahip Myanmar'da oldukça antipatik görülen bir tutum olduğuna dikkat çeken gazete, Myanmar'ın Rohingyalıları vatandaş olarak görmemesine rağmen Birleşmiş Milletler'in onları 'dünyanın en şiddetli ayrımcılığa maruz azınlıklarından biri' olarak tanımladığına işaret etti. Associated Press haber ajansına "San Suu Kyi'nin bu konuda konuşmaktan kazanacağı hiçbir şey yok.'' açıklamasında bulunan Burma uzmanı Maung Zarni ise, "Artık, prensiplerine bağlı olması gereken bir muhalefet lideri değil. Artık o bir politikacı ve gözü de en büyük ödülde. Yani, 2015 seçiminde Budist çoğunluğun oyunda.'' yorumunda bulundu.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT