1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Yaman Çelişki: ’Bizim Silahımız Yoktur. Silahımızı Bırakmayız!.’
Yaman Çelişki: ’Bizim Silahımız Yoktur. Silahımızı Bırakmayız!.’

Yaman Çelişki: ’Bizim Silahımız Yoktur. Silahımızı Bırakmayız!.’

Demirtaş kimseyi tehdid etmediğini söylediği bu sözlerine kendisi de inanıyor mu, dersiniz? Ama, ’Bizim de PKK’miz var, ona göre, haaa! ’ diyecek değildi ya, herhalde..

A+A-

Selahaddin E. Çakırgil gündemi yorumluyor:

’IŞİD / DAİŞ’e karşı savaş..’ derken, Amerika Suriye’de istediği yeri bombardıman ediyor. Ve bu bombardımanlar, Amerika’yla onyıllardır soğuk ve düşmanca ilişkiler içinde olduğu sanılan Esed rejiminin işine geliyor. Ve Amerikan ve Türkiye dışındaki NATO müttefikleri de bütünüyle Esed rejiminin kalmasının gitmesinden daha iyi olacağı kanaatiyle, Amerikan emperyalizminin yanında yer alıyorlar. Ve İran da , Esed rejiminin, Amerika’dan evvel, baş hâmilerinden bir diğeri.. 

İşin ilginç yanı, Amerikan emperyalizmi IŞİD mevzilerini bombardıman ediyorum derken, diğer tarafdan da, Suriye kürdlerine ağır bombardımanlarıyla ’Kobani Zaferi’nin devamını da getirmeye kararlı gözüküyor.. Çünkü, Suriye’deki 2 milyon kadar kürd insanının elinde bulunan ve Beşşar Esed rejiminin kurnazca bir taktiğiyle, Türkiye’nin güney sınırları boyunca oluşturulan otonom bölgeler, kantonlar oluşturmasına gözyumulan (PKK uzantısı) PYG gibi örgütler, aynı bölgelerde yaşayan arab ve türkmen etnisitesine bağlı kitleleri oralardan silah zoruyla kaçırtıyor ve bu insanlar onbinler halinde Türkiye’ye sığınıyorlar.. PYD ise, şimdi Amerikan emperyalizmiyle daha bir içli-dışlı.. Büyük oyunlar..  

Bu arada, Amerikan Başkanı Obama da, Türkiye’nin güney sınırlarını tam olarak kontrol edemediğini ve bu sınırlardan binlerce DAİŞ savaşçısının Suriye’ye geçtiğini iddia ediyor. 

Yazının Devamı >>>