1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Yakalanırsak Oyun Deriz” Diyen Paşa İstifa Etti!
“Yakalanırsak Oyun Deriz” Diyen Paşa İstifa Etti!

“Yakalanırsak Oyun Deriz” Diyen Paşa İstifa Etti!

Hudson toplantısına katılan, Gölcük'te ele geçirilen ve kendi adına imzaya açılan belgede Balyoz'da savunmaların temelini atan Tümg. Nogaylaroğlu istifa etti.

29 Ocak 2011 Cumartesi 12:22A+A-

Balyoz soruşturması kapsamında ifadesi alınan ancak daha sonra hakkında takipsizlik kararı verilen Hava Pilot Tümgeneral Bertan Nogaylaroğlu, Gölcük Donanma Komutanlığı'ndaki 'zula'dan çıkan "Balyoz" belgelerinin ardından istifa etti. Gölcük Zulası'ndan Nogaylaroğlu'nun ismine imzaya açılmış "Komutana karşı yapılacak psikolojik harekat ve komutana destek verebilecek personele uygulanacak usuller" başlıklı bir yazı bulunmuştu. İstifa gerekçesi olarak "Donanmadan çıkan belgeler" iddiası ortaya atılırken, istifaya dair resmi bir açıklama yapılmadı.

'PKK LİDERLERİNİ VERMEYİN'

Tümgeneral Nogaylaroğlu, 2007 yılında New York'taki Hudson Enstitüsü'nde düzenlenen ve Türkiye için dehşet senaryosunun tartışıldığı toplantıya katılan Paşa olarak da ünlenmişti. O dönem Askeri Ateşe olan Nogaylaroğlu'nun Hudson'daki toplantıda "PKK liderleri Türkiye'ye teslim edilse nasıl olur" sorusuna "ABD'nin PKK liderlerini bu aşamada, seçimler öncesinde Türkiye'ye vermemesi lazım. Bu, AKP'ye yarar" karşılığı verdiği iddia edilmişti.

Gölcük'te çıkan ve Genel Sekreter Hava Pilot Kurmay Albay A. Bertan Nogaylaroğlu adına imzaya açılmış Şubat 2003 tarihli belge, bugünkü Balyoz sanıklarının temel savunmasını oluşturuyordu. Belgede "Balyoz çalışmaları komutanca farkedilirse Harp oyunu deriz" deniliyordu. Balyoz sanıkları da darbe seminerini "Harp Oyunu" diye savunuyorlar.

AYM başkanı vurulacak, Taksim'de bomba patlatılacak

Tümgeneral Nogaylaroğlu'nun da katıldığı Hudson Enstitüsü'ndeki toplantıda Türkiye için dehşet senaryosu masaya yatırılmıştı. Buna göre önce dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Tülay Tuğcu bir suikast sonucu öldürülüyor, ardından da İstanbul Beyoğlu'nda PKK'nın üstlendiği bir bombalı eylemde 50 kişi hayatını kaybediyordu. Bunun üzerine TSK 50 bin askerlik bir kuvvetle Irak sınırını geçerek Musul'a ilerliyordu.

Savunmanın temelini attı

Gölcük Donanma'dan çıkan "5 NOLU DİSKDİKKGENKURBSKTAKDİMİ rkGelenler Birleştir" isimli klasörde yer alan Genel Sekreter Hava Pilot Kurmay Albay A. Bertan Nogaylaroğlu adına imzaya açılan "EK G LAHİKA-1" isimli 2 sayfalık belgede dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Cumhur Asparuk'a istifa etmesi ve darbe sonrası tutuklanabilmesi için uygulanacak psikolojik hareket anlatılıyordu. Buna göre Asparuk ve ailesinin tüm programları izlenecek, askeri ve sivil tüm telefonları dinlenecek, darbenin ardından Orgeneral Asparuk, kendi isteğiyle emekliye zorlanacak, buna yanaşmazsa zorla emeklilik dilekçesi imzalatılarak gözlem altında tutulacaktı. Belgenin en kritik cümlesi ise "Harp Akademileri K.lığında yapılan hazırlıkların öğrenilmesi durumunda çalışmaların jenerik Harp Oyununa yönelik hazırlıklar olduğu bildirilecek, bu konu ivedilikle özel kurye aracılığı ile Harp Akademileri Komutanı'na (İbrahim Fırtına) iletilecektir" oldu.

(Zaman)

HABERE YORUM KAT