1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Yakalanan Esed Askerleri Arasında Türkiyeliler Var!
Yakalanan Esed Askerleri Arasında Türkiyeliler Var!

Yakalanan Esed Askerleri Arasında Türkiyeliler Var!

Lazikiye'de süren çatışmalar sırasında muhaliflerin esir aldıkları Esed askerleri arasında iki tane Türkiye vatandaşı olduğu iddia edildi.

A+A-

Suriye’de Esed rejimine bağlı güçlerin Lazkiye şehri çevresinde başlattığı hava ve kara saldırılarında 4. güne girilirken, şiddetli çatışmalar nedeniyle Esed birliklerinin geri çekildiği bildirildi. Muhalifler, esir aldıkları Esed askerleri arasında Türkiye nüfusuna kayıtlı iki kişinin de olduğunu iddia etti.

Suriye’de baskıcı Beşşar Esed yönetimini devirmek için savaşan muhalif birlikler ülkede rejim yanlılarının en güçlü oldukları Lazkiye kenti çevresindeki çatışmalarda Hatay nüfusuna kayıtlı 2 Türkiye vatandaşını da ele geçirdiklerini iddia ettiler.

Esed birliklerinin kuzey ve doğuda bulunan muhaliflerin yoğun olduğu Selme, Fırınlık, Avanlı, Obin ve Saray köylerine hava ve karadan saldırısı 4. gününe girdi. Muhalif kaynaklardan alınan bilgilere göre, Esed birlikleri Türkiye sınırına 20 kilometre uzaklıktaki Türkmen Dağı’na 5 bölgeden girmeye çalıştı. Ancak şiddetli çatışmaların ardından Esed birlikleri geri çekildi.

ZAMAN'da yer alan habere göre muhalif kaynaklar çatışmalarda, Esed’e bağlı operasyonlardan sorumlu bir tuğgeneralin ve birçok askerin öldürüldüğünü, 2’si Türkiye 50 Esed askerinin de esir alındığını aktardı.

Esir iki Türkiye vatandaşının PKK ve Suriye istihbaratına yakınlığıyla bilinen Mihrac Ural’ın liderliğini yaptığı Esed yandaşı “Mukaveme-i Suriye” örgütüne mensup olduğu belirtildi. Ural, Türkiye’deki birçok provokatif saldırının sorumlusu olarak gösteriliyor. DHKP-C örgütüyle de irtibatlı olan Ural’ın, Esed rejimi tarafından Türkiye’de ses getiren bombalı eylemler ve provokatif saldırılarda kullanıldığı aktarılıyor. Muhalif kaynaklar, Ural’ın PKK’yla yaptığı işbirliğine delil olarak 3 ay önce Hatay’dan Mukaveme-i Suriye örgütüne giderken yakaladıkları terör örgütü PKK mensubu iki kişiyi gösteriyor. Öte yandan Mihrac Ural’ın 1 ay önce Türkmen Dağı’nda muhaliflerle girdiği bir çatışmada ayağından vurularak yaralandığı, Lazkiye’de hastanede tedavi altında bulunduğu öğrenildi. Çatışmaların ardından ilerleme sağlayan muhalifler, Lazkiye’ye bağlı Ferizli bölgesini ele geçirdi.

Muhaliflerin eline geçen Rakka’da gerilla savaşı

Suriye’de muhalifler, günler süren çatışmaların ardından önceki gün ülkenin kuzeyindeki Rakka şehrini ele geçirdi. Alınan bilgilere göre Rakka’nın Valisi Hasan Celili ve Baas Partisi İl Başkanı Süleyman Ebu Mutedil de muhaliflerce yakalandı. Vali, muhaliflerce şimdiye kadar yakalanan en yüksek rütbeli rejim yanlısı oldu. Muhalifler ellerindeki esirleri takas etmeyeceklerini açıkladı.

Halep’e komşu olan Rakka’nın muhaliflerin kontrolüne girmesiyle rejime bağlı birliklerin kentin birçok bölgesine dağılarak muhaliflerle gerilla savaşı yürüttüğü belirtildi. Ancak Rakka’nın büyük kısmının çöl olması ve Esed karşıtı Arap kabilelerin yoğun olması nedeniyle kısa zamanda teslim olacakları aktarıldı.

Osmanlı Devleti kurucusu Ertuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah’ın türbesinin de bulunduğu ve Türkiye toprağı sayılan Caber Kalesi de Rakka kenti yakınlarında bulunuyor. Türbe 20 kişilik Türk komando birliğince korunuyor. Rakka şehir merkezinin kontrol altına alınmasıyla muhalif askerler ilk kez bir il merkezinde başarı göstermiş oldu. Muhalif kaynaklar, rejimin Rakka’dan çatışmaların bel kemiğini oluşturan Halep’e askeri birliklerini sevk etmesi nedeniyle zayıflayan şehre girmelerinin kolaylaştığını aktardı.

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum