1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Yahudi Yerleşimcilerin Mescid-i Aksa Baskını
Yahudi Yerleşimcilerin Mescid-i Aksa Baskını

Yahudi Yerleşimcilerin Mescid-i Aksa Baskını

İsrailli bir grup Yahudi yerleşimcinin, Mescid-i Aksa'ya girdiği, işgal polisinin, olaya tepki gösteren Aksa görevlilerinden iki kişiyi darbettiği bildirildi.

A+A-

Mescid-i Aksa Müdürü Ömer Kisvani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde işgal polisi eşliğinde yaklaşık 20 kişilik bir Yahudi yerleşimci grubun El-Meğaribe Kapısı'ndan Aksa'nın avlusuna girdiğini belirtti.

Kisvani, Yahudi yerleşimcilerin girişi sırasında işgal polisinin, olaya tepki gösteren Aksa görevlilerinden iki kişiyi darbettiğini, durumu ağır olan iki görevlinin hastaneye kaldırıldığını ifade etti.

Yahudi yerleşimcilerin çıkmasının ardından geçen günlere kıyasla Aksa'daki durumun şu an sakin olduğunu aktaran Kisavi, işgal polisinin girişlerde bazı Filistinlilerin kimliğine el koyduğunu dile getirdi.

Yahudiler için yılbaşı olarak kabul edilen "Roş Aşana" tatili nedeniyle yaklaşık 50 Yahudi yerleşimci Tarım Bakanı Uri Ariel eşliğinde pazar günü Mescid-i Aksa'ya girmiş, yerleşimcilerin Mescid-i Aksa'ya alınmasını protesto eden ve içeri girmek isteyen Filistinlilere askerler ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiyle saldırmıştı. Saldırı sırasında aralarında kadınların da bulunduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Gerginlik pazar gününden bu yana devam ederken dün sabah işgal askerleri postallarıyla Mescid-i Aksa'nın etrafı camekanla çevrili minberinin yakınına kadar girmiş ve çatısına çıkmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT