1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Yahudi Yerleşimciler Batı Şeria'da Cami Yaktı
Yahudi Yerleşimciler Batı Şeria'da Cami Yaktı

Yahudi Yerleşimciler Batı Şeria'da Cami Yaktı

Batı Şeria'da, Yahudi Yerleşimcilerin El-Muğir köyünün camisini ateşe verdiği belirtildi.

12 Kasım 2014 Çarşamba 10:48A+A-

Batı Şeria'da, radikal Yahudi Yerleşimcilerin El-Muğir köyünün camisini ateşe verdiği belirtildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Ramallah'ta yer alan El-Muğir köyünün camisi radikal Yahudi yerleşimciler tarafından yakılarak, duvarlarına Arap karşıtı nefret ifadeleri yazdı. 

Sabah saatlerinde camiye giden köy halkının giriş katının bazı bölümlerini yanmış olarak bulduğu ve alevlerin üst kata kadar ulaştığının görüldüğü kaydedildi.

Olaya ilişkin Filistin ve İsrail taraflarından henüz resmi açıklama yapılmadı.

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, köy halkı bugün (12 Kasım Çarşamba) sabah namazı için camiye giderken, caminin zemin katında yangın çıktığını ve yangının ikinci kata sıçradığını gördü.

Cami cemaati kendi imkanlarıyla yangını söndürmeyi başardı.  Çıkan yangın birinci kattaki her şeyi  kül ederken, ikinci katın halıları da kısmen yandı.

Gece karanlığında camiyi kundaklayan yerleşimciler, cami duvarlarına ırkçı sloganlar ve tehditler yazdıktan sonra karanlıktan istifade edip kaçtı.
 
İşgal altındaki Filistin topraklarında bu ilk cami kundaklanması değil. Daha önce de birçok camiye karşı yakma girişimi oldu. Siyonist polislerin bu konuda yaptığı soruşturmalar (!) ise hep sonuçsuz kalıyor.

Özellikle Yahudi yerleşim yerlerinin yakınındaki bölgelerde, yerleşimciler tarafından Filistin halkına yönelik tacizlerde bulunuluyor. Yerleşimciler tarafından, zaman zaman Filistinlilerin araçlarına taş atıldığı ve ateş açıldığı görülüyor.

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa külliyesinin ana mihrabının bulunduğu kubbenin altına kadar ilerleyerek, Kıble Mescidi'nin içinde mihrap ve minberin yer aldığı bölgeye postallarıyla girmesi, bütün dünya Müslümanlarında infiale neden olmuştu. Bu olayın ardından Filistin-İsrail gerilimi tırmanışa geçmişti. 

bati-seria-el-mugir-camii.jpg

HABERE YORUM KAT