1. HABERLER

  2. HABER

  3. Yağlı Kazık, Postmodern... Erol Özkasnak Kimdir?
Yağlı Kazık, Postmodern... Erol Özkasnak Kimdir?

Yağlı Kazık, Postmodern... Erol Özkasnak Kimdir?

28 Şubat soruşturmasının 2. dalgasında gözaltına alınan Erol Özkasnak kimdir?

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Erol Özkasnak 28 Şubat darbe sürecinde dönemin Genelkurmay Genel Sekreterliğini yapan bir tümgeneral. 

28 Şubat operasyonunun ikinci dalgası kapsamında gözaltına alınan Erol Özkasnak, birinci dalgada tutuklanan Çevik Bir’le birlikte postmodern darbenin en önde gelen isimlerinden.

Özkasnak, o dönem medyaya uyguladığı gazetecileri işten attırmaya varan baskısı ve yıllar geçse de üstünden darbeyi sahiplenmesiyle biliniyor.

Postmodern İfadesi Çok Yerinde

Özkasnak 28 Şubat’ın bir darbe olduğunu 13 Ocak 2001 gecesi telefonla bağlandığı Kanal 6’daki Ceviz Kabuğu programında kabul etmiş, darbe için yapılan postmodern nitelemesi için “zeka ürünü” deyip “Bu sürece çok güzel bir isim takmışlar” şeklinde konuşmuştu.

Özkasnak’ın “Postmodern darbe olmasaydı, 1999 seçimlerinde bu netice alınamazdı” sözleri, halen hafızalardaki yerini koruyor. Burnundan kıl aldırmayan ve seçilmiş hükümeti küçümseyen Özkasnak ayrıca, “28 Şubat bir kriz yönetimidir. Kriz yönetiminin amacı; savaş veya bir çatışmaya girmeden isteklerinizi karşı tarafa kabul ettirmektir. Bu amaç hasıl oldu, yani kriz yönetimi başarı ile idare edildi” demişti.

Yağlı Kazık

Özkasnak, dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener’e yönelik, “Söyleyin o kadına, ayağını denk alsın, yoksa İçişleri Bakanlığı önünde yağlı kazığa oturturuz” sözleri ile de hafızalara yer etmiş, Akşener de Özkasnak hakkında davacı olacağını ifade ederek olayı doğrulamıştı.

Manşetler Attıran General

Özkasnak 28 Şubat sürecinde en çok gazeteleri bizzat araması, manşetler attırması, gerektiğinde muhalif isimleri işten çıkartmasıyla biliniyor.

Konuyla ilgili olarak Cengiz Çandar “Benim tanığım, Erol Özkasnak gazeteye o dönemde ciddi baskı yaptı ‘bu adamı atsanıza’ diye telefonlar etti” derken Nazlı Ilıcak da yazıları nedeniyle Özkasnak’ın, Mehmet Emin Karamehmet’i makamına çağırdığını, azarlama derecesinde uyarıda bulunduğunu ve tüm bunların neticesinde işine son verdirildiğini söylüyor.

Altan’a Süngü

Özkasnak, Mehmet Altan içinse asker maaşlarıyla yazdığı bir yazının ardından Sabah Gazetesi yönetimini arayıp, “Makatına süngü takar, onu sınır sınır gezdiririm” diyor. Mehmet Ali Birand da kendisi için “vatan haini” diyen bir albayı şikayet etmek üzere Genelkurmay’a faks çekmesinin ardından Özkasnak’ın “Siz kim oluyorsunuz da Genelkurmay Başkanı’na faks çekiyorsunuz?” sözleriyle karşı karşıya kalıyor.

Tereyağından Kıl Çeker Gibi

PKK’lı Şemdin Sakık’ın ifadesine Cengiz Çandar ve Mehmet Ali Birand’ın isimlerinin eklenerek yayınlanması talimatının arkasındaki isimlerden de olduğu söylenen Özkasnak yıllar sonra Özkasnak ayrıca, “Bu postmodern darbe, tereyağından kıl çeker gibi, eski darbelere benzemeyen bir şekilde hiç kan akıtmadan, hiç kimseyi üzmeden, gayet usulüne uygun bir şekilde demokratik uygulamalarla, MGK tarafından da benimsenerek, devletin başındaki en büyük insandan ilgili bakanlıklara kadar hepsi de dahil edilerek, hatta halkımız ortak edilerek sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla, çok başarılı bir şekilde yürütülen bir süreçtir” demişti.

Özkasnak darbenin halkın arzusu doğrultusunda yapıldığını da iddia ederek şunları söylemişti: “Ülkemizin çok partili döneme geçtiği 1946 yılından beri bütün darbe ve muhtıralar, ülkenin birlik ve beraberliği, yasal düzeni, can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile hiç istenmediği halde, halkın büyük çoğunluğunun arzusu doğrultusunda yapılmak zorunda kalınmıştır. Bu uygulamalardan zarar görenler; vurguncular, hırsızlar, bazı gazeteler ve gazetecilerdir. Bu olağanüstü dönemlerde darbenin tabiatı gereği basın üzerinde uygulanan kapatılma, sansür ve diğer kısıtlamalar nedeniyle çıkarları bozulan, işten çıkarılan köşe yazarlarının, bitmek bilmeyen yıkıcı ve iftiraya dayanan yazıları nedeniyle bu gün yeni nesiller gerçekleri göremez hale gelmiştir. Tabii askeri müdahalelerde bazı yanlışlıklar yapılmış olabilir. Ancak namuslu ve vatanseverlerdir.

Darbeye Destek Veren 40 Gazeteciye Teşekkür

Özkasnak, Erbakan iktidarının düşürülmesi için çalışan ve kendisinden talimat alan 40 gazeteciyi ödüllendirmişti. Erol Özkasnak, Genelkurmay Başkanlığı Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı’na gönderdiği yazılı emirde, kullandığı gazeteciler için “Söz konusu basın mensuplarına, bu çalışmalarında gösterdikleri işbirliğinden ve vermiş oldukları hizmetlerden dolayı takdir ve teşekkürlerimi bildiren mektuplar yazılacaktır” diyordu. 

DENİZE SIFIR VİLLADA YAŞIYORDU

Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri emekli Tümgeneral Erol Özkasnak, Yalıkavak beldesindeki denize sıfır villasında gözaltına alındı. 

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum