1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Ya Tersi Olsaydı!
Ya Tersi Olsaydı!

Ya Tersi Olsaydı!

Gaziantep’te işlenen korkunç cinayetin faili ile maktulünün yer değiştirdiğini, Suriyeli bir psikopatın Türkiyeli bir çocuğu aynı şekilde öldürdüğünü varsayalım, ne tür tepkilerin gündeme geleceğini tahmin edebiliyoruz değil mi?

A+A-

Haksöz Haber

Gaziantep’te 12 yaşındaki Suriyeli bir çocuk parasını gasp etmeye çalışan psikopat bir TC vatandaşı tarafından vahşice katledildi! Çalıştığı işyerinden aldığı haftalığını gaspçıya vermemek için direnmesi üzerine Fahri Ali isimli Suriyeli çocuğu boğazını kesip katleden cani, çocuğun kafasını bir kuyuya attı!

Türkmen bir ailenin oğlu olan Fahri Ali ailesiyle yerleştikleri Gaziantep’in Karayılan Mahallesi'nde bir buzdolabı tamircisinin yanında haftalık 50 tl’ye çalışıyordu. Uyuşturucu bağımlısı olduğu ve kısa bir süre önce cezaevinden çıktığı öğrenilen Cengiz P. önceki akşam Fahri Ali’yi işyerinden çıktığı sırada durdurup parasını kendisine vermesini istedi. Çocuğun direnmesi üzerine de kendisini işyerinin arka tarafına götürüp burada katletti!

Mahallelinin kaçarken gördüğü Cengiz P’yi polise ihbar etmesi üzerine gece saatlerinde yakalanan katilin itirafı üzerine çocuğun kesik başı itfaiyenin 11 saatlik uğraşısı sonucunda kuyudan çıkarıldı.

gaziantep_cinayet_1.jpg

Ayakkabıcılık yapan Fahri Ali’nin babası Ali Seyrek gözyaşları içinde çocuğunu toprağa verirken “50 Tl için böyle bir vahşet nasıl işlenir?” diye soruyordu. Adliyeden çıkarıldığı sırada mahallelinin öfkeyle linç etmeye çalıştığı katil tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şüphesiz her toplumun içinden psikopatlar, katiller çıkabiliyor ve bunlar akıl almaz suçlar işleyebiliyorlar. Bu olayda da görüldüğü üzere ülkesinden göç etmek zorunda kalmış masum bir çocuk da bu tür bir suçun kurbanı olabiliyor. Kurbanın da caninin de etnik kimliğinin ya da hangi devletin vatandaşı olduğunun bir önemi ya da belirleyiciliği yok! Tepkilerin kökene göre şekillenmesinin adaletle de, vicdanla da bağdaşır bir yanı olmadığı da malum. Cani canidir, kurban da kurban! Her durumda canilerin karşısında, kurbanların yanında yer almak insanlık görevidir.

Mamafih hepimiz de biliyoruz ki, eğer tersi bir durum yaşanmış ve örneğin Suriyeli bir psikopat gasp için Türkiye vatandaşı 12 yaşındaki bir çocuğu katletmiş olsaydı gelebilecek tepkilerin, dillendirilecek sözlerin mahiyetinin ne olacağını tahmin etmemiz hiç de zor sayılmaz.

Ruhlarını ırkçılık, yabancı düşmanlığı virüsü kaplamış, kardeşlik hukukundan bihaber kesimler kimbilir neler söyleyecekti? Ve yine fırsattan istifadeyle gayet profesyonel bir tarzda Esed katilinin şebbihalığını üstlenmiş çevreler devreye girip, ülkemize sığınmak zorunda kalmış Suriyeli kardeşlerimize yönelik karalama kampanyalarına yeni bir malzeme bulmanın sevincini yaşayacaklardı!

HABERE YORUM KAT