1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Wilders, 15 Temmuz'un Başarısız Olmasına Üzülmüş!
Wilders, 15 Temmuz'un Başarısız Olmasına Üzülmüş!

Wilders, 15 Temmuz'un Başarısız Olmasına Üzülmüş!

Hollanda’da ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, 15 Temmuz’da Türkiye'de yaşanan darbe kalkışmasının başarısız olmasına üzüldüğünü söyledi!

A+A-

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, Hollanda Parlamantosu özel oturumda, 15 Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe kalkışması ve sonrasında gelişen olayları ele aldı.

Oturumda, ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders ile diğer siyasî parti temsilcileri arasında, “demokrasi” tartışması yaşandı.

“Erdoğan Seçilmiş Bir Lider”

Sözlerine, “Ne yazık ki, 15 Temmuz’daki darbe girişimi başarılı olmadı.” diye başlayan Wilders'e, Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) lideri Sybrand van Haersma Buma tepki gösterdi.

Hıristiyan Demokrat lider, “Burası demokrasinin temsil edildiği bir yer. Beğensek de beğenmesek de Erdoğan seçilmiş bir lider ve darbe girişimi seçilmiş bir yönetime karşı yapıldı. Darbe başarılı olsa ne görecektin?” dedi.

PVV lideri Wilders ise, “Erdoğan’sız bir dünya görecektim. Buna çok sevinirdim.” karşılığını verdi.

Wilders, askerî rejimin her halükârda Erdoğan rejiminden daha iyi olduğunu iddia etti.

Wilders, Buma’yı İkiyüzlülükle Suçladı

Wilders, 12 Eylül 1980’deki askerî darbeden sonra Avrupa’dan Türkiye’ye ilk resmî ziyaretin Hollanda’daki Hıristiyan Demokrat hükümet temsilcisi tarafından yapıldığını anımsattı, CDA lideri Buma’yı ikiyüzlülükle suçladı.

Buma ise, “O zaman darbeyi kimin yaptığını biliyorduk. Şu anda Türkiye’deki askerler bile bilmiyor kimin darbeci olduğunu.” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

4 Yorum