1. HABERLER

  2. HABER

  3. Wall Street'te Yeni Karar
Wall Streette Yeni Karar

Wall Street'te Yeni Karar

'Londra'yı İşgal' hareketinin St Paul Katedrali önünde kurduğu kampı boşaltmak için hukuki işlemler yeniden başlatılıyor.

A+A-

 

 

15 Ekim'de "Londra Borsası'nı İşgal Et" sloganı altında toplanan protestocular, borsaya ulaşamayınca yakınlarda bulunan katedralin önündeki meydana ve etrafına yerleşmişti.Yetkililer, yapılan görüşmelerde bir sonuç alınamaması üzerine kampın boşaltılmasına yönelik hukuki uyarının yarın teslim edileceğini duyurdu. İşgal hareketinin sözcüsü belediyenin diyalog sürecini kesme kararından hayal kırıklığı duyduklarını bildirdi. Londra'da St Paul Katedrali'ni de içine alan finans merkezinden sorumlu yerel yönetim, ay başında, hukuki işlem planlarından vazgeçmiş ve göstericilere Yeni Yıla kadar zaman tanımıştı. Ancak belediyenin planlama ve ulaştırma komisyonu, hukuki işlemlerin yeniden başlatılacağı konusunda kamp avukatlarını bilgilendirdi.

Belediye yetkilisi Stuart Fraser "Kamptakilerle çadırların kapladığı alanı nasıl daraltacağımızı ve bir ayrılış tarihini netleştirmek için iki hafta önce hukuki işlemlere ara vermiştik ama görüşmeler bir yere gitmedi. Yeni Yıl'a kadar tanıdığımız mühleti kabul etmedikleri için mesele mahkemeye taşınacak" diye konuştu. Protestoculara yarın yasal uyarının iletilmesinden sonra çadırları ve kamp alanını temizlemeleri için 24 saat süre tanınacak.Belirtilen süre içinde boşaltılmazsa yetkililer kampın tahliye edilmesi için talimat almak üzere mahkemeye başvuracak.

Bu yetkinin verilmesi halinde yerel yönetim bir durum değerlendirmesi yapacak ancak bu aşamaya gelinmesinin haftalar alabileceği belirtiliyor. "Londra Borsası'nı İşgal - OLSX" hareketi kaynakları, kendilerini destekleyenlerden bir aydır devam eden protesto süresince 23 bin sterlin bağış aldıklarını bildirdi.

Bu arada yine Londra'da, Grosvenor Meydanı'ndaki ABD büyükelçiliği önünde toplanan bazı işgal hareketi üyeleri de New York'taki "Wall Street'i işgal" hareketinin dağıtılması karşısında "dayanışma" eylemi düzenledi.

Olayların gelişimi

St. Paul Katedrali, Londra borsasının ve büyük bankaların ana karargahlarının yer aldığı finans merkezinde bulunuyor. Londra'yı işgal hareketi, şirket dünyasındaki aç gözlülüğü ve sosyal adaletsizliği protesto ettiklerini belirtiyor. ABD'deki Wall Street İşgalcilerini örnek alan Londra'yı İşgal Hareketi, katedralin girişindeki alana 15 Ekim'de yaklaşık 200 çadırdan oluşan bir kamp kurmuştu.

Kampa ilk başta göz yuman kilise yetkilileri, daha sonra güvenlik gerekçesiyle St. Paul Katedrali'nin ziyaretçilere kapatılması gerektiğine hükmetmiş ve protestonun katedralin işleyişini aksattığını açıklamıştı. Fakat bankacıları protesto eden grupla kilisenin nasıl bir ilişki kuracağı tartışması din adamları arasında görüş ayrılıklarına neden oldu. St. Paul Katedrali'yle bağlantılı önde gelen iki Anglikan din adamı yakın zaman içinde bu tartışma nedeniyle istifa etti.

Çadırları kaldırtmak için mahkemeye gidileceğini söyleyen kilise yetkilileri, ay başında geri adım atarak, ''protestocularla doğrudan iletişime geçmeyi tercih ettiklerini'' söyledi. Londra'nın finans merkezinden sorumlu yerel yönetim de Katedral'in mahkemeye başvurma kararını askıya alması üzerine, protestoculara karşı kendilerinin ayrıca başlatacakları hukuk mücadelesinin de askıya alındığını duyurdu.

 

BBC Türkçe Servisi

HABERE YORUM KAT