1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Wall Street'i İşgal" Kampına Müdahale
Wall Streeti İşgal Kampına Müdahale

"Wall Street'i İşgal" Kampına Müdahale

ABD'nin New York kentinde polis, kapitalizm karşıtlarının "Wall Street'i İşgal" kampına müdahale etti.

15 Kasım 2011 Salı 11:47A+A-

Operasyon gece yarısı başladı. Bir polis yetkilisi, tahliye operasyonunun başlangıcındaki anonsunda kampın kamu sağlığı için tehdit oluşturduğunu iddia etti.

Anonsta, işgalcilarin çadırlarını derhal kaldırmaları istendi, polise müdahale edenlerin gözaltına alınacağı belirtildi.

Polis yetkilileri, protestoculara operasyondan sonra çadırlarını getirmemeleri koşuluyla parka dönmelerine izin verileceğini söyledi. Eylemciler, operasyon sırasında "Tüm dünya sizi izliyor" sloganları attı.

"Wall Street'i İşgal"kampı ekonomik eşitsizliği protesto için Eylül ayında kurulmuş, dünyanın birçok kentinde benzer eylemlere esin kaynağı olmuştu.

California Oakland'daki kamp dün sabah dağıtılmış, daha önce de Denver, Colorado, Salt Lake City ve Utah şehirlerindeki kapitalizm karşıtı eylem alanlarına müdahale edilmişti.

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, ikinci ayına yaklaşan kampı dağıtması için çevredeki işyerlerinin baskısı altındaydı.

'YÜZDE 99'U TEMSİL EDİYORUZ'

İşgal hareketi kaynakların eşit paylaşımını savunuyor ve paranın çoğunun en zengin yüzde birlik kesimin elinde olduğuna dikkat çekiyor. Protestocular, kendilerinin yüzde 99'luk kesimi temsil ettiğini söylüyor.

Oakland'da polis, kampa baskın düzenleyerek 33 kişiyi gözaltına almıştı. Polis operasyona gerekçe olarak kampta şiddet olaylarının artmasını gösterdi. Portland'daki kampta da Pazar akşamı 50 kadar kişi gözaltına alındı.

New York’un finans merkezinde başlayan, park ve meydanları işgal ederek, kapitalizm karşıtı direnişi yayma amacı taşıyan eylemler birçok Avrupa şehrinde de düzenleniyor.

Londra’da St. Paul Katedrali önünde kurulan eylem kampı bugün birinci ayını doldurdu.

BBC Türkçe Servisi

HABERE YORUM KAT