1. HABERLER

  2. HABER

  3. Volkswagen Tazminat Ödemeyi Reddetti!
Volkswagen Tazminat Ödemeyi Reddetti!

Volkswagen Tazminat Ödemeyi Reddetti!

Alman otomobil devi, emisyon skandalı için AB'deki müşterilerine tazminat ödemeyeceğini açıkladı.

A+A-

Furkan Özata / Yeni Şafak

Geçtiğimiz sene Eylül ayında patlak veren ve bir anda tüm dünyayı saran Volkswagen'in emisyon skandalının etkileri sürüyor.

Alman otomobil devi son yaptığı açıklamada Avrupa Birliği'ndeki araç sahiplerine tazminat vermeyeceğini duyurdu.

Hatırlayacağımız gibi Alman otomobil devi Eylül ayında, emisyon değerlerinde hile yaptığını kabul etmişti. Çevreye büyük zararı olan, hatta ölüme bile neden olabilecek nitrojen oksit emilimi, bir yazılım sayesinde maskelendiği açıklandı. Amerikan müşterilerine yönelik de iyi niyet göstergesi olarak 1000 dolar tazminat ödenmesi kabul edildi.

Gelişmeler üzerine AB Komisyonu sanayiden sorumlu üyesi Elzbieta Bienkowska, VW CEO'su Matthias Mueller'e bir istek listesi yazdı. Listede, tıpkı ABD'de olduğu gibi, AB'deki sorunlu otomobile sahip VW sahiplerine de tazminat verilmesi gerektiği yazıyor. Bu ikili geçtiğimiz gün de basına kapalı bir görüşme gerçekleştirmişti.

11 milyon sorunlu aracın 8,5 milyonu Avrupa'da bulunuyor.

Volkswagen'den yapılan açıklamada ise Avrupa'daki sorunlu araçların onarımına ve servis işlemlerine konsantre olunduğu belirtildi. Fakat Avrupa'daki araçların ABD piyasasındaki araçlarla teknik olarak farklı özelliklere sahip olduğu, mevzuata aykırı bir durum olmadığı ve sonuç olarak bir tazminat ödenmeyeceği açıklandı.

AB Komisyonu'nun VW'ye ceza verme yetkisi yok ancak komisyon, şirkete siyasi baskı uygulayarak cezai işlem yaptırmayı hedefliyor. Diğer taraftan da olası başka skandallar karşısında elini daha da güçlendirmek için ceza yetkisi tanıyan bir teklif üzerinde çalışıyor.

Hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz hafta Renault'ta da emisyon değerlerinde hile yapıldığına dair haberler çıkmış, şirket borsada %20'lik değer kaybı yaşamıştı. Fakat Renault'un herhangi bir hile yapmadığı, 25 farklı modelin incelenmesinin ardından ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT