1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Vize Kolaylığı Konusunda Türkiye İçin İstisna Yapılabilir"
"Vize Kolaylığı Konusunda Türkiye İçin İstisna Yapılabilir"

"Vize Kolaylığı Konusunda Türkiye İçin İstisna Yapılabilir"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Brüksel’deki AB-Türkiye zirvesi ile ilgili Bulgaristan’ın tutumu konusunda ülke medyasına yaptığı açıklamada, Türkiye'ye uygulanan vize rejiminin kolaylaştırılmasından yana olduğunu belirtti.

A+A-

Borisov, “Vize kolaylığı uygulaması konusunda Türkiye için istisna yapılabilir. Güvenilir ülkeleri içeren üçüncü listeye rahatlıkla Türkiye de eklenebilir.” diye konuştu.

Bulgaristan’da 1989'da sona eren komünizm rejimi döneminde de birçok ülkeye vize muafiyeti öngören benzer hizmet pasaportlarının sunulduğunu anımsatan Borisov, böyle bir uygulamanın Türkiye ile ilişkiler açısından bir iyi niyet göstergesi olacağını ama dikkatle izlenmesi gerektiğini söyledi.

Borisov, Bulgaristan’ın Türkiye vatandaşlarına vize rejimi konusunda getirebileceği kolaylıkların, Türkiye’nin 2 milyonu aşkın mülteciye ev sahipliği yapması noktasında bir jest olacağını kaydetti.

Aynı zamanda Türkiye’nin AB'ye katılım süreci konusunda, diğer üye ülkelere uygulanan kriterlerin esas alınmasından yana olduğunu kaydeden Borisov, “Bu konuda istisna yapılamaz.” dedi.

AA

HABERE YORUM KAT