1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Fabrikalara El Koyma Tehdidi
Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Fabrikalara El Koyma Tehdidi

Venezuela Devlet Başkanı Maduro'dan Fabrikalara El Koyma Tehdidi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede üretimi durduran fabrikalara el konulacağını ve sahiplerine hapis cezası verileceğini söyledi.

A+A-

Önceki gün ülke çapında “olağanüstü hâl” ilan eden Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas'ta destekçilerine yaptığı konuşmada, Venezuela'nın derin ekonomik krizin üstesinden gelmek için tüm üretim araçlarını iyileştirilmesi gerektiğini belirterek üretimi durduran iş adamlarının “ellerine kelepçe takılabileceği” tehdidinde bulundu.

Maduro, Venezuela'da yaşanan sorunların arkasındaki yabancı güçlerle savaşmak için “olağanüstü hâl”e ihtiyaç duyulduğunu, gelecek hafta sonu “yabancı tehditleri” caydırmak için askerî tatbikatların yapılacağını kaydetti.

“Değişim İstiyoruz”

Venezuela Devlet Başkanı'nın destekçilerine seslendiği sırada Caracas'ta muhalifler, Maduro'nun iktidardan düşmesi için referanduma gidilmesi çağrısıyla gösteri düzenledi.

Muhalefet lideri ve eski devlet başkanı adayı Henrique Capriles, Venezuela'yı “her an patlayabilecek bir saatli bomba”ya benzeterek, “Kuyrukların olmadığı, ilaç alabileceğimiz bir ülke istiyoruz. Değişim istiyoruz.” ifadesini kullandı.

“Resmî Enflasyon Oranı Yüzde 180'i Buldu”

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela'nın ekonomisi, küresel petrol fiyatlarındaki düşüşten ciddi biçimde etkilendi. Ülkede resmî enflasyon oranının, yüzde 180'i bulduğu hesap ediliyor.

Venezuela'da muhalefet ay başında Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun görevden alınması için referandum yapılmasının ilk etabında gerekli imzaları Ulusal Seçim Konseyi’ne (CNE) sunmuştu.

CNE'nin imzaları onaylaması durumunda, muhalefetin referandum için 20 milyon Venezuela seçmeninin 5'te birinin imzasını toplaması gerekiyor. Bu sayıda imzaya ulaşılırsa Venezuelalılar yapılacak referandumda Maduro'nun görevden alınmasını oylayacak.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT