Vecdi Gönül, TSK Sözcüsü Gibi

28.04.2011 19:25
Vecdi Gönül, TSK Sözcüsü Gibi
Bakan Gönül, yeni anayasayla birlikte Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasına karşı çıktı ve 'Siyaset karışır' dedi.

Görev yaptığı 8 yıl boyunca ilk kez bir canlı yayına katılan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını yanıtladı.

Bakan Gönül'ün yaptığı en çarpıcı açıklamalardan biri Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasına karşı çıkmasıydı.

Bakan Gönül, "Seçimlerden sonra gündeme gelecek yeni anasayada Genelkurmay Başkanlığı'nın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması söz konusu olacak mı, olmalı mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Hiçbir şey daimi değildir, Heraklit der ki, 'Değişmeyen bir şey vardır dünyada, o da değişimdir.' Kurallar değişmez ama o kurallar içinde gelişmeler olur. Tabi ki Genelkurmay Başkanlığı'nın özel bir durumu var. Bir kere Cumhurbaşkanı başkomutan, hiçbir yerde Savunma Bakanı'nın başkomutan olduğu görülmemiştir. Başbakan'a karşı sorumlulukları var. Bir sloganla meseleyi değiştiremezsiniz. Ve disiplin bozulmamalı. Kötü manada söylüyorum, siyaset de karışmamalı. Savunma Bakanı'nın cebine 'Şu albayı şurdan şuraya verin, benim oğlum şurada askerlik yapsın' yazılı notlar gelmemeli. Benim oğlum Güneydoğu'da askerlik yaptı."

Yeni bir tartışmaya kapı aralayan bu açıklamayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Genelkurmay Başkanlığı Başbakan'a mı bağlı olmalı yoksa Milli Savunma Bakanlığı'na mı?

NTV

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim