1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Ve Bağdat Resmen ABD'den Müdahale İstedi
Ve Bağdat Resmen ABD'den Müdahale İstedi

Ve Bağdat Resmen ABD'den Müdahale İstedi

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, ilerleyişini sürdüren IŞİD'e yönelik hava saldırısı düzenlemesi için ABD’den talepte bulunduklarını ilan etti.

A+A-

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari bir Arap televizyon kanalına yaptığı açıklamada, isim vermeden 'militanlara' karşı hava saldırısı düzenlemesini ABD'den resmen talep ettiklerini duyurdu.

ABD yönetimi, geçtiğimiz hafta güvenliği artırmak amacıyla Basra Körfezi’ne üç savaş gemisi yollamıştı.

ABD Başkanı Barack Obama ise Irak’a asker göndermelerinin söz konusu olmayacağını belirtmişti.

Irak’ta bir süredir Şiiler gönüllü milisler oluşturuyor. Ülkenin en büyük Şii otoriteleri Ayetullah Ali Sistani, Ammar El Hekim ve Mukteda Sadr, Şiileri silah başına çağıran fetvalar yayınlıyor. Irak televizyonu gönüllü sayısının 3 milyona ulaştığını iddia etti.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol bölgesi Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili olan örgüt son olarak Musul’da kontrolü ele aldı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT

2 Yorum