1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Vatikan Filistin'i Resmen Tanıdı
Vatikan Filistin'i Resmen Tanıdı

Vatikan Filistin'i Resmen Tanıdı

Vatikan ile Filistin Devleti arasında imzalanan anlaşma ile Vatikan Filistin’i devlet olarak tanıdı.

A+A-

Katolik aleminin ruhani merkezlerinden Vatikan'ın Filistin'i "devlet" olarak tanıması anlamına gelen iki ülke arasındaki ilk resmi anlaşmada imzalar atıldı. 

Vatikan Basın Ofisi’nden yapılan açıklamada, Vatikan’daki Papalık Sarayı’nda düzenlenen törende Vatikan Devletlerarası İlişkiler Sekreteri Monsenyör Paul Richard Gallagher ile Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki’nin anlaşmayı imzaladıkları bildirildi.

İki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açmayı amaçlayan, temeli 15 Şubat 2000’de Vatikan ile FKÖ arasında imzalanan anlaşmaya dayanan ve bugün imzalanan metin, Vatikan’ın Filistin’i “devlet” statüsünde tanıması anlamına gelmesi ve bu yöndeki ilk resmi anlaşma olma özelliği taşıyor.

Söz konusu anlaşmanın 8 ana başlıkta toplanan 32 maddeden oluştuğu, Filistin topraklarındaki Katolik Kilisesi’nin etkinliklerinden, bölgedeki barışçıl müzakerelere dayanan çözümü onayladığı ifade edildi.

Taraflar arasındaki anlaşmanın, iki ülkenin anayasal ya da iç mevzuattaki aşamaları tamamlamasının ardından karşılıklı bildirimleri takiben yürürlüğe gireceği belirtildi.

Bugünkü anlaşmayla, Filistin'i devlet olarak tanıyan ülke sayısı Vatikan ile 136’yı buldu.

AA

HABERE YORUM KAT