1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. ‘Vatan Sağolsun’dan ‘Barış Sağolsun’a
‘Vatan Sağolsun’dan ‘Barış Sağolsun’a

‘Vatan Sağolsun’dan ‘Barış Sağolsun’a

“Vatan sağolsun” veya “Barış sağolsun” söylemlerinin gözleri körleştirmesine müsaade etmeyelim. Kalbi taşlaşmışların vatanına da barışına da ihtiyacımız yok bizim!

26 Eylül 2011 Pazartesi 20:57A+A-

Kenan Alpay yazdı:

Türk ulusal kimliği ve devletini sağlam temeller üzerinde yükseltmek için başta İslam ve Kürt kimliği olmak üzere diğer tüm aidiyetler inkar edildi. Hürriyet gazetesinin değişmez logosu “Türkiye Türklerindir” sloganı aslında devlet sınıflarının homojen bir halk yaratma hedefinin alenen ilanıydı. Bu akıl ve ahlak dışı hedef için on yıllar boyunca halk baskı altına alındı ve direnenler süründürüldü.

Kemalizm adına laik ve Türk karakteri ile öne çıkan ulusal kimlik, yapısı gereği toplum bünyesinde kabul görmedi. Toplum mühendisliği diye ifade edilen proje, askeri vesayetin bütün araçları seferber edilerek zora dayalı politikalarla icra edildi. Yaşatılan acıların, gözyaşlarının, kayıpların hesabı tutulamayacak kadar çoktu.

Kürt sorunu ise devlet politikalarının sebep olduğu bu yaraların en büyüklerinden biriydi. Varlığı sadece siyaseten değil ‘bilimsel’ olarak da inkar edilen bir halkın acılarının ölçümünü nasıl yapabiliriz? “Kart, kurt, kürt”  söylemi absürt bir tezden ibaret değildi. Devletin güvenliği namına ismi sözlüklerden, türküsü düğünlerden silinmiş bir halktan bahsediyoruz.

Kürt bölgelerinde Diyarbakır Askeri Cezaevi başta olmak üzere sistematik işkence merkezleri kuruldu. Toplu infazlar, faili meçhuller, gözaltında kayıplar, boşaltılan köyler devletin Kürt sorununda çözüm için her daim el altında tuttuğu klasik araçlardı. JİTEM ve Özel Harekat’ın bölgede nasıl bir korku fenomeni olduğu tam olarak izah edilemiyordu. Şiddet temelli bütün araçlar “Herşey vatan için!” mantığıyla meşru hatta zaruret haline dönüşüyordu.

“Vatan sağolsun!” Ölmek, öldürmek, kardeş bir halkla düşman haline gelmek önemli değildi. Yeter ki vatan sağolsundu. Sadece kendini değil diğer çocuklarını da feda edebilmek üzere bütün kapıları açan sihirli ve şifalı bir kavramdı, “Vatan sağolsun!”

Evlat ölmüş, baba ölmüş, kardeş ölmüş, komşu ölmüş. Ölmüşse ölmüş, zaten vatanı sağ kılan bu kanlar değil miydi? “Kanımızın son damlasına kadar savaşa devam” dediler, gaz verdikçe gaz verdiler. “Devletin yanlışlarını, Kürtlerin mağduriyetini, mazlumiyetini tartışmanın zamanı değil” dediler. Tek ses, tek yürek olmaya davet ettiler herkesi.

(...)
 

YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ...

 

HABERE YORUM KAT