1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SUDAN

  4. Vasat Partisi Genel Başkanı Kude Tutuklandı
Vasat Partisi Genel Başkanı Kude Tutuklandı

Vasat Partisi Genel Başkanı Kude Tutuklandı

Sudan'daki muhalif Vasat Partisi Genel Başkanı Yusuf el-Kude tutuklandı.

A+A-

Yusuf el-Kude'nin oğlu Hammam el-Kude, Kahire üzerinden Uganda'dan dönmekte olan babasının, Hartum Havaalanı'nda gerekçe gösterilmeden emniyet güçlerince tutuklandığını belirtti. 

Babasının havaalanına iner inmez, kendisiyle buluşma imkanı bulamadan tutuklandığını kaydeden Kude, havaalanında babasını birçok muhalif parti liderinin beklediğini ifade etti. 

Muhalif Partiler Genel Konseyi Başkanı Faruk Ebu İsa da yaptığı açıklamada, ''Tutuklama, özgürlükleri sonlandırma ve baskılama siyasetinin bir parçasıdır'' dedi. 

Kude'nin Sudan'a barışı getirmek ve savaşı durdurmak için silahlı hareketlerle görüşmekten başka bir şey yapmadığını dile getiren İsa, Kude'nin yaptığının bir suç değil vatan hizmeti olduğunu savundu. 

Birkaç saat içinde olağanüstü toplantı düzenleyeceklerini dile getiren İsa, özellikle de bazı muhalif liderlerin halen Uganda'nın başkenti Kampala'da aralık ayında silahlı hareketlerle anlaşma imzaladıkları gerekçesiyle tutuklu olduğu bu dönemde yönetimle yüzleşmek için strateji belirleyeceklerini ifade etti. 

Sudanlı muhalif partiler ve silahlı gruplar Uganda'da, ortak amacı rejimi devirmek olan bildiriyi imzalamışlardı. 

''Yeni Şafak'' olarak isimlendirilen bildiride, ülkenin Darfur ve Güney Kordofan bölgelerindeki çatışmaların sona erdirilmesinin yanı sıra Devlet Başkanı Ömer Beşir'in iktidardan ayrılması ve bir geçiş hükümetinin kurulması da hedef olarak belirtiliyor. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Devlet Başkanı Beşir'in yardımcısı Ali Nafi, muhaliflerin Kampala'da imzaladığı anlaşmanın arkasında ABD ve Avrupa Birliği'nin bulunduğunu ileri sürmüştü.

(AA)

HABERE YORUM KAT