1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Varil Bombası Akraba Olan 7 Çocuğu "Sessiz" Bıraktı
Varil Bombası Akraba Olan 7 Çocuğu "Sessiz" Bıraktı

Varil Bombası Akraba Olan 7 Çocuğu "Sessiz" Bıraktı

Suriye'de rejim güçlerinin attığı varil bombaları sonucu akraba olan 7 çocuk, işitme ve konuşma yetisini kaybetti.

A+A-

Suriye'nin Hama kentinde rejime ait helikopterlerden farklı zamanlarda atılan varil bombaları, akraba olan 7 çocuğun konuşma ve duyma yetisini yitirmesine neden oldu.

Yaşadıkları bölgeyi can güvenliği için terk ederek Hatay'ın Reyhanlı ilçesine sığınan Suriyeli Abdulkadir, Kaddur ve Alhomed ailelerinin çocukları da bir çok insan gibi varil bombalarının kurbanı oldu.

Varil bombası 3 kardeşi susturdu

45 yaşındaki baba Halit Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaşın 3 evladını sessiz bıraktığını söyledi.

Rejim güçlerinin havadan evlerinin yakınlarına attığı varil bombalarının çevrelerindeki birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olduğunu anlatan Muhammed, "Çocuklarım 19 yaşındaki Abdurrahim Abdulkadir, 10 yaşındaki Abdulmecid Abdulkadir ve 13 yaşındaki Abdullah Abdulkadir bu olaydan çok etkilendi. Peş peşe patlayan bombalar yüzünden şu an ne konuşabiliyor ne de duyabiliyorlar." dedi.

Varil bombaları 2 yeğenini sessiz bıraktı

Hama'da okuldan dönerken rejim güçlerinin attığı varil bombalarının 2 yeğeninin yanında patladığını anlatan amca Yahya Muhamed de (28) çocukların hayatta olduğuna şükrettiklerini anlattı.

Suriye'nin Hama kentinden 2 yıl önce gerçekleşen saldırıda yeğenlerim Amad Kaddur (16) ve Hamza Kaddur (10) işitme ve konuşma yetilerini kaybettiler diyen Muhamed, "Reyhanlı'da hayatımızı sürdürüyoruz. Çocukların baba ve anneleri Suriye'de kaldı. Onlara ben bakıyorum. Sağlıklarına kavuşmalarını ümit ediyorum. Akrabamız olan 7 çocuğumuz varil bombaları yüzünden sessiz kaldı." şeklinde konuştu.

Yakınlarının çocukları gibi 2 evladının da varil bombalarıyla işitme ve konuşma kaybı yaşadığını aktaran baba Hasan Mohammed (37) ise savaşın evlatlarının geleceğini çaldığını kaydetti.

Reyhanlı'ya hayatlarını kurtarmak için geldiklerini dile getiren Mohammed, "Şimdi tek isteğim Ali El Muhamed (8) ve Muhammed Muhamed (13) ismindeki çocuklarımın sağlıklarına kavuşmaları. Şiddetli patlamalar yüzünden dünyaları sessiz kaldı, duyamıyorlar. Onları yalnız bırakamıyoruz, çünkü çok korkuyorlar. Destek bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT