1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van'dan Suriye'ye 6 Tır İnsani Yardım
Van'dan Suriye'ye 6 Tır İnsani Yardım

Van'dan Suriye'ye 6 Tır İnsani Yardım

İHH İnsani Yardım Vakfı Van Temsilciliği, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Reyhanlı ilçesine 6 tır un gönderdi.

A+A-

Van Sağlık Müdürlüğü karşısındaki alanda un yüklü tırların Suriye'ye uğurlanması amacıyla tören düzenlendi. İHH gönüllüsü Hayati Beyde, törende yaptığı konuşmada, Suriye'den her gün açlıktan ve soğuktan yaşamlarını yitirenlerle ilgili haberlerin gelmeye devam ettiğini söyledi.

İnsanların en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamadığını, Van halkının yardımlarıyla da Suriye halkının yanında olmaya devam ettiğini ifade eden Beyde, kötü günlerinde yanlarında olmanın hem insani hem de islami bir görev olduğunu belirtti.

Beyde, Van halkının 7'den 70'e el ele vererek Suriyeli kardeşlerinin yanında olmaya çalıştığını kaydederek, şunları söyledi:

"Hali hazırdaki 6 tırda 150 ton un, önümüzdeki günlerde göndereceğimiz 1 tırda ise battaniye ve yatak yer almaktadır. Göndereceğimiz un, Reyhanlı'da bulunan 170 bin ekmek çıkarma kapasitesine sahip İHH fırınında, Suriyeli sivil halka, Suriye sınırları içinde bulunan yerleşkelerde dağıtılmak suretiyle kullanılacaktır. Suriyeli mağdur ve aç kardeşlerimize yardımını esirgemeyen tüm Van halkına teşekkürü bir borç biliyoruz."

Daha sonra aralarında İHH Van Temsilcisi Halil İbrahim Çinkılıç'ın da bulunduğu gönüllüler, dualarla tırları Hatay'ın Reyhanlı ilçesine uğurladı.

van-tir-20140126-1.jpg

van-tir-20140126-2.jpg

van-tir-20140126-3.jpg

van-tir-20140126-4.jpg

van-tir-20140126-5.jpg

Tırlar Suriye'ye uğurlanırken okunan basın açıklamasının tam metni:

Komşumuz Suriye'de her gün açlıktan ve soğuktan  ölüm haberleri gelmeye devam etmekte,  İnsanlar temel ihtiyaçlarının büyük bir bölümünü karşılayamamaktadır.  Suriye’deki iç savaş dördüncü yılına girerken, ülkede 5 milyonu çocuk 15 milyon Suriyeli mülteci, ölümcül boyutlara ulaşan kış şartları ile birlikte açlık ve sefalet içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" Fermanını düstur alarak hareket eden Van halkı da bu yardımlar ile Suriye halkının yanında olmaya devam ettiğini göstermiştir.

Dünyanın seyirci kaldığı bu drama bizlerin öncelikle komşuluk hakkı olarak el atmamız gerekiyor. İnsanların kötü günlerinde yanlarında olmak hem insani hem de islami bir görevdir. Kışın soğukta ve aç olarak  çadırda kalmanın  ne kadar zor olduğunu bilen Van Halkı 7’sinden 70’ine el ele vererek Suriyeli kardeşinin yanında olmayı bilmiştir.

Allah yolunda infakı çeşitli ayetlerde öven Rabb’imiz onun mükafatının da Allah katında olacağını belirtmiştir. 

Hali hazırdaki  6 tırımızda 150 ton un; önümüzdeki günlerde göndereceğimiz 1 tırımızda ise battaniye ve yatak yer almaktadır. Göndereceğimiz un ,Reyhanlı'da bulunan 170 bin ekmek çıkarma kapasitesine sahip İHH fırınında, ve Suriyeli sivil halka Suriye sınırları içinde bulunan yerleşkelerde  dağıtılmak suretiyle kullanılacaktır.

Unutmamalıyız ki böyle durumlarda yardımın büyüğü küçüğü olmaz ve her kuruş ayrı bir önemdedir. Bizler biliyoruz ki toplanan bu yardımların her kuruşunda farklı bir hikaye yatmaktadır. Kimi kuruşlar çocuklarımız tarafından okul harçlıklarından biriktirilmiş, kimi işçi kardeşlerimizin alın teriyle kazanılmış,  kimi kur-an talebelerinin kurslarında kumbaralarla toplanmış, kimi civanmert esnafımızın kazancını ortaya koymasıyla, kimisi ise mantı, börek satışlarıyla  elde edilmiştir. Bunlar da gösteriyor ki halkımız yine kardeşlerini kendilerine tercih etmişlerdir. Bu vesileyle

Suriye'li mağdur ve aç kardeşlerimize yardımını esirgemeyen   tüm Van halkına  teşekkürü bir borç biliyoruz. " Bu yardımlarla toplamda 24. Tırımızı gönderirken bu yardımların aslında koca bir halk için sembolik olduğunu, yapmamız gereken daha çok işin olduğunu ve bu iğrenç savaş bitmeden yardım kampanyalarımızın bitmeyeceğini biliyor ve ilan ediyoruz. Bu vesileyle Rabbimizden muvaffakiyetler diliyoruz.

Mallarını gece ve gündüz, gizlice ve açıkça infak edenler yok mu, işte onların Rableri katında ecir ve mükafatları vardır. Ve onlara herhangi bir korku yoktur, onlar hiçbir zaman mahzun da olmazlar. 2:274

Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir. 3:92

VAN İHH GÖNLLÜLERİ ADINA  

Hayati BEYDE

HABERE YORUM KAT

3 Yorum