1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van'daki Selde Konteynerleri Su Bastı
Vandaki Selde Konteynerleri Su Bastı

Van'daki Selde Konteynerleri Su Bastı

Van'da yağan şiddetli yağmur sonrası oluşan sellerde bazı bölgelerdeki konteynerleri su bastı

A+A-

Van'ın bazı köylerinde etkili olan dolu ve sağanağın ardından ev, ahır ve konteynerleri su bastı, yollar tahrip oldu.

Van'ın bazı köylerinde etkili olan dolu ve sağanağın ardından ev, ahır ve konteynerleri su bastı, yollar tahrip oldu.

Merkeze bağlı Gendelova ve Kozluca köylerinde öğle saatlerinde etkili olan sağanak ve dolunun ardından sel suları evlere, ahırlara ve depremde evleri yıkılan vatandaşların kaldığı konteynerlere doldu.

Yağışın durması ve sel sularının çekilmesiyle Gendelova köyünde yaşayan vatandaşlar, kaldıkları konteyner ve evlere dolan sel sularını ve balçığı temizlemeye başladı.

Eşyaları zarar gören bazı vatandaşların ise gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü. Köyden geçen Van-Kapıköy demiryolundaki rayların da kullanılmaz hale geldiği, Kozluca köyü yolunun tahrip olduğu kaydedildi.

Özel idare ekipleri, hasar gören yolların onarılması için çalışmalara başladı.

Kaldığı konteynere sel suları dolan Cengiz Bilkaç, aniden bastıran selin kendilerine zor anlar yaşattığını belirterek, ''Eşyalarımızı kurtaramadık, hepsi zarar gördü. Kalacak yerimiz de kalmadı. Depremden sonra köyde konteyner koyacak yer olmadığı için dere yatağına kurmuştum. Daha önce böyle bir sel yaşanmadığı için bunu hesap edememiştik'' dedi.

Van'ın Gevaş ilçesinde selden dolayı çok sayıda arı kovanı zarar görürken, köylüler çocuk ve kadınları dağ eteğine çıkardı.

Gevaş ilçesine bağlı Yoldöndü köyünde sel meydana geldi. Öğleden sonra hafif şiddette başlayan yağmur hızını artırınca sel oluştu. Yaklaşık 20 dakika süren yağmurun ardından meydana gelen selde Musa Saraçoğlu isimli şahsa ait çok sayıda arı kovanı zarar görgü. Hatay'da olan Saraçoğlu'nu, Yoldöndü köylüleri telefonla arayıp olayı haber verdi. Kısa süren yağmur Yoldöndü köylülerini korkuttu. 1964 yılında köyde meydana gelen büyük selde 9 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda hayvan telef oldu, çok sayıda

ev zarar görmüştü. Yağmurun yağmasıyla köylüler, olası bir duruma karşı çocukları, kadınları ve hayvanlarını köyün yakınında bulunan dağın yamacına çıkardı. Selin geçmesiyle köylüler tekrar köye indi. Yağmurun yağmasıyla Yoldöndü Karakol Komutanlığı ekipleri, telefonla köylüleri arayıp ikaz etmeleriyle olası bir faciayı önledi.

Vansiyaseti.com 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum