1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. Van’da İHH Kilis Ofisi Baskını Protesto Edildi
Van’da İHH Kilis Ofisi Baskını Protesto Edildi

Van’da İHH Kilis Ofisi Baskını Protesto Edildi

Van’da bir araya gelen kuruluşlar TEM polislerinin İHH’nın Kilis ofisine yapılan baskını gerçekleştirdikleri basın açıklaması ile protesto ettiler.

A+A-

HAKSÖZ HABER

Basın açıklamasını kuruluşlar adına Kemal Çelen okudu. Çelen açıklamada şunları belirtti:

"Vanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak buradan ilan ederiz ki, Dünya çapında hizmet veren bir sivil toplum örgütü olan bu kurum hakkında yanlış algı oluşturarak kamu oyunda itibarsızlaştırma operasyonu olarak görüyoruz ve Van'da bulunan değişik alanlarda çalışan 30 sivil toplum örgütü olarak şiddetle kınıyoruz. İHH Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmemelidir Çünkü şu anda kamplarda açlıktan ağlayan bebekler ve çaresiz kalan anne ve babaların olduğunu biliyoruz."

Basın Açıklamasının Tam Metni:

Kime, Neye, Nereye Hizmet?

14.01.2014 Salı günü sabaha karşı 06:20 sularında Kilis emniyetinden olmayan, nerede görevli olduğu bilinmeyen ve Terörle Mücadele Ekibi olduğunu söyleyen emniyet mensupları tarafından, arama kararı gösterilmeksizin İHH Vakfının Suriye halkına yardımlarının koordine edildiği Kilis Ofisine hukuksuz bir operasyon düzenlenmiştir.

İHH personeli olup Kilis ofisinde çalışan bir kişi ile ilgili olarak yapıldığı söylenen operasyon, her ne hikmetse kişinin evine değil de İHH Kilis ofisine Van’dan gidilerek ve İHH Vakfının bilgisayarlarına el konularak yapılmıştır.

İHH ofisi ve aynı yerde bulunan Katar Kızılay’ına da ait olan mekânda yapılan usulsüz aramalarda, personel dışarı çıkartılarak hiçbir görevlinin ve üçüncü bir gözün görmediği şekilde aramalar yapılmıştır. İHH’ya ve Katar Kızılayı’na ait olan bilgisayarlara hukuksuzca el konulmuştur.

Bu saatten itibaren, bu usulsüzlükle oluşan eklenebilecek aleyhe hususların da, kaybolacak lehe hususların da sorumluluğu işbu emniyet amirlerine ve savcıya yüklenmiştir.

Bu operasyonun uygulanma şekli çok net bir şekilde göstermektedir ki uzun süredir İHH’yı El-Kaide ile irtibatlandırma çabası bu aşamaya kadar ulaşmıştır. İHH’ya tüm planlamalara rağmen direkt suç atamayanlar, bir İHH personelini hedef almakta ve bu personel üzerinden İHH’yı bağlantılandırmaya çalışmaktadırlar.

Vanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak buradan ilan ediyoruz ki;

Bu olayı, dünya çapında hizmet veren bir sivil toplum örgütü olan bir kurum hakkında yanlış algı oluşturarak kamuoyunda itibarsızlaştırma operasyonu olarak görüyor ve Van’da bulunan, değişik alanlarda çalışan 30 sivil toplum örgütü olarak bu hadiseyi şiddetle kınıyoruz.

İHH, Suriye halkına yardım etmekten, mazlumların yanında olmaktan asla vazgeçmemelidir. Çünkü şu anda kamplarda açlıktan ağlayan bebekler ve çaresiz kalan anne ve babaların olduğunu biliyoruz.

20 yıldan beri Türkiye halkı ile beraber dünyanın dört bir yanındaki çaresizlerin ve yetimlerin kurumu olan İHH, hiçbir örgüte, hiçbir devlete, hiçbir hükümete bağlı olmadan kendi iradesi ile kendi yönetim kuruluna ait olmuştur.  Mavi Marmara’dan sonra İHH; İsrail, Neoconlar, Suriye’ye yardımın kesilmesini isteyenler ve bunların yerel işbirlikçileri tarafından hedef alınmıştır. İHH hakkında bu operasyona ve buna benzer hukuksuzluklara imza atanların da bu amaca hizmet ettikleri görülmektedir. İsrail Dışişleri Bakanı Liberman da “İHH İsrail için büyük bir tehlikedir.” derken, esasen bu küresel operasyonu ve düşmanlığı net bir şekilde ifade etmiştir.

Neye, kime, nereye hizmet ettiği açık olan bu ahlaksız operasyonu, Vanlı Sivil Toplum Kuruluşları olarak kınıyoruz.

 

BİLDİRİYİ İMZALAYAN KURUMLAR

Gökkuşağı Derneği

VİM-DER

Mustazaflar Cemiyeti

İnsan ve Medeniyet Hareketi Van

İHH Van Temsilciliği

Van Genç Gönüllüler Derneği

Nüve-Der

Fatih Kur’an Kursu Derneği

Müsiad Van Şubesi

Bilgi-Der

Özgür-Der Van Şubesi

Akademi Derneği

Sağlık-Der

Memur-Sen Van Şubesi

Özgür Eğitim-Sen

Anadolu Gençlik Van Şubesi

Kevser Eğitim Derneği

Diyanet-Sen Van Şubesi

Van Dost Eli Kültür  Derneği

İlim Yayma Cemiyeti Van Şubesi

Mazlum-Der Van Şubesi

Veren El Derneği Van Temsilciliği

Hak ve Kardeşlik Derneği

Rahmet Eli Gıda Bankası

İsra-Der

Özge-Der

Güvenlik İş Sendikası Van Şubesi

Erdem-Der

Genç-Der

Adım Eğitim ve Yardımlaşma Derneği

van-ihh-aciklama-20140115-01.jpg

van-ihh-aciklama-20140115-03.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum