1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van'a Bağış Sözü Verenlerin Yarısı Kayıp
Vana Bağış Sözü Verenlerin Yarısı Kayıp

Van'a Bağış Sözü Verenlerin Yarısı Kayıp

Van depremi sonrası bağış yapacağını açıklayan ancak yapmayan isimler deşifre edilecek! Bu isimlere 1 ay süre verildi.

07 Ocak 2012 Cumartesi 11:12A+A-

Van depreminin üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Türkiye deprem sonrasında adeta tek yürek olarak Van için yardım seferberliği başlattı. Yardım kampanyasını iki büyük televizyon izledi.

Söz konusu kampanyalarda 150 milyon TL'ye yakın para toplandı. Sadece ulusal değil yerel basında da birçok organizasyon gerçekleşti. Ayrıca bazı şirketler bu tutarın dışında gazetelere demeç vererek yardımda bulunduklarını açıkladı.

Ancak SABAH gazetesinde yer alan habere göre özellikle medya üzerinden yürütülen yardım kampanyalarında vaat edilen yardım tutarıyla gerçekleşen yardımlar arasında yarı yarıya fark oluştu. Bunun üzerine medya üzerindeki yardımların tek adresi olan Başbakanlık Afet Koordinasyon Merkezi ve Kızılay harekete geçti.

Bağışçılara 1 Ay Süre

Kızılay ve Başbakanlık yardım sözü verip de ödeme yapmayanlara telefonla ulaştı ve yardımın yapılıp yapılmayacağını sordu. Bazı yardımlarda sözlerin tutulmadığı tespit edilince vaat sahiplerine bir ay daha süre verildi. Bu süre içinde de verilen sözler yerine getirilmezse ilgili kurumlar, bu isimleri kamuoyuyla paylaşacak.

Başbakanlık Afet Koordinasyon Merkezi'nin hedefinde 50 milyar liranın üzerindeki yardımlar var. Verilen sözlerin takibi kapsamında ilgili kişileri tek tek arıyor. Kurumun hedefinde ise öncelikle büyük vaatler var. Bu kapsamda verilen en büyük sözler arasında yer alan bir inşaat firmasının 500 konutluk sözü de mercek altına alındı.  

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum