1. HABERLER

  2. HABER

  3. Van YYÜ’nde Müslüman Öğrencilere Alçakça Saldırı
Van YYÜ’nde Müslüman Öğrencilere Alçakça Saldırı

Van YYÜ’nde Müslüman Öğrencilere Alçakça Saldırı

Van YYÜ Kampüsünde Cuma günü saat 22.00 sularında yurtta kalan bazı Müslüman öğrenciler alçakça bir saldırıya uğradı.

A+A-

HAKSÖZ-HABER

BDP’ye yakın olan solcu ve ulusalcı kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırı, gece saatlerinde kentte gerginliğe ve tedirginliğe yol açtı.

Üniversitedeki Müslüman öğrenciler; Mısır ve Suriye’deki zulümleri, katliamları, idam kararlarını telin etme konusunda ısrarlı ve kararlı davranmıştı. Nitekim 30 Nisan 2014 Çarşamba günü öğle saatlerinde üniversite kampüsünde bu amaçla yapılan protesto eyleminin daha başında söz konusu saldırgan kişiler “Burası bizimdir, örgüt alanıdır, burada bizden izin almadan kimse bir şey yapamaz.” diyerek eylemi engellemeye çalışmış fakat alandan çıkarılmışlardı. Ardından, eylem sırasında basın açıklaması okunurken de bir öğrenci bağırıp çağırarak alana girmiş, basın açıklamasının okunmasını engellemek istemişti. Sağduyulu ve kararlı duruşlarını bozmayan Müslüman öğrenciler bu öğrenciyi de uzaklaştırmış ve protesto eylemi amaçlanan şekilde gerçekleştirilmişti.  Sivil polislerin ve özel güvenlik güçlerinin seyretmekle yetindiği bu müdahalelerin ardından, eylemi içlerine sindiremeyen bazı kişi ve öğrenciler, eyleme katılanları tespit etmeye, sorgulamaya yeltenmiş fakat kitle olaysız bir şekilde dağılmıştı.

Bu hazımsızlık ve karşıtlık, Cuma gecesi saat 22.00 sularında üniversite kampüsünün İlahiyat Fakültesi ile KYK yurdu arasında kalan bölümünde, yurda gitmekte olan üç Müslüman öğrenciye yönelik kalleşçe saldırıyla sonuçlandı. Saldırıya uğrayanlardan ve kamera kayıtlarından edinilen bilgiye göre, yirmiye yakın saldırgan üç öğrencinin üzerine aniden çullandı. Bazılarının elinde sopa ve çubuklar da vardı. Saldırganların yarısı, yüzü maskeli kişilerdi. Saldırganlar, muhtemelen tanınmamak ve parmak izi bırakmamak amacıyla, darp ettikleri öğrencilerin üzerindeki ceketleri de aldı.

Olayın duyulmasının ardından bir grup Müslüman kampüse akın etti. Kampüs yakınındaki polisler, durumdan haberdar edildi. Olay yerinde bir ön inceleme yapıldı ve saldırı kameralarla da tespit edildi. Darp edilen öğrenciler, sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüler ve darp raporu aldılar. Ardından Emniyet’te ifadeleri alındı. Polis henüz kampüste ayrıntılı bir çalışma ve arama yapmış değil.

Üniversite öğrencileri, sosyal medya üzerinden üniversite yönetimini, rektörü de haberdar etti. Bu hain saldırıyı barış ve huzur içerikli ilgisiz mesajlarla geçiştiren rektörün duyarsızlığı da tepkiye yol açtı. Rektörlüğün ve emniyetin güvenlik önlemlerini artırması, soruşturmayı derinleştirip saldırganları tespit etmesi, yakalaması bekleniyor.

Müslüman öğrenciler ise kararlı ve izzetli duruşlarını devam ettireceklerini, Müslüman coğrafyada yaşanan zulüm ve zorbalıklara bundan sonra da asla sessiz kalmayacaklarını dile getirdiler.

HABERE YORUM KAT

5 Yorum