1. HABERLER

  2. HABER

  3. Valls'dan Orban'a "Müslüman Mülteci" Tepkisi
Valls'dan Orban'a "Müslüman Mülteci" Tepkisi

Valls'dan Orban'a "Müslüman Mülteci" Tepkisi

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın “mülteci” Müslümanlarla ilgili sarf ettiği sözlere tepki gösterdi.

A+A-

Fransa Başbakanı Manuel Valls, çalışma ziyareti için İsveç'in başkenti Stockholm'de, İsveç Başbakanı Stefan Löfven ile bir araya geldi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Valls, Macaristan Başbakanı Orban'ın ''Çok sayıda Müslüman istemiyoruz.'' sözünü hiç şık bulmadığını vurgulayarak: ''Bu ifadeler kesinlikle kabul edilemez. Sorumlu kişiler Avrupa değerlerine yakışır şekilde konuşmalıdır.'' dedi.

“Schengen’i Koruyacağız Diye Mültecilere Sert Müdahale Etmeyelim”

Avrupa'yı etkisi altına alan mülteci krizi karşısında ülkesinin gerektiği taktirde sınırlarında, Schengen kurallarını askıya alıp kimlik kontrolü uygulamasına geçebileceği sözlerinin hatırlatılması üzerine Valls, Schengen anlaşmasının korunması ve devam etmesi için AB'nin daha iyi dayanışma içinde olması ve sınır ülkelerinin de birbirlerine yardımcı olması gerektiğini ifade etti. Schengen'i korumak için mültecilere sert müdahale ederek insanlık dışı davranılmaması gerektiğine işaret eden Valls, mültecilere insanca davranılması içinde çağrıda bulundu.

Göçmen Bakanı Mültecilere Şiddeti Kınadı

İsveç remî haber ajansı TT'nin haberine göre, İsveç Göçmen Bakanı Morgan Johansson, Macaristan'ın Sırbistan sınırındaki mültecilere yönelik sert müdahalesini kınadı.

Macaristan polisinin mültecilere tazyikli su sıkarak, biber gazı kullanmasına inanamadığını söyleyen Johansson:''Bu şiddet uygulamaları asla Avrupa'yı temsil edemez.'' diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT