1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. Vali Yardımcısından Siyonist İsrail İçin Skandal İfadeler
Vali Yardımcısından Siyonist İsrail İçin Skandal İfadeler

Vali Yardımcısından Siyonist İsrail İçin Skandal İfadeler

Zorlu Center'de israil'in 68'inci kuruluş yıldönümü resepsiyonuna katılan İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin Türkiye-israil ilişkilerini “Hanuka bayramında yakılan mumlar misali aydınlık bir döneme” benzetti.

A+A-

Mavi Marmara olayı sonrasında israil ve Türkiye arasında kopan diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesi yönünde atılan adımların ilk somut yansımaları, dün israil'in kuruluş yıldönümü nedeniyle İstanbul'da düzenlenen resepsiyonda ortaya çıktı.

Zorlu Center'da düzenlenen ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı resepsiyonda konuşan israil Başkonsolosu Shai Cohen, son aylarda israil ve Türkiye arasındaki müzakerelerde çok önemli aşamalar katedildiğini belirterek, “Her şeyi tamamlamak için bir-iki görüşmeye daha ihtiyacımız var. Mavi Marmara olayı artık konu dışı. Mavi Marmara'yla ilgili konuların çoğuyla ilgili de anlaşmaya vardık zaten” dedi. Geceye katılan İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ise “Bölgede barış ve istikrarı ilerletmek için aralarındaki farklılıkları gidermeye kararlı olan bu iki ülke, hızla ilişkilerindeki tahribatı onarmış ve Hanuka bayramında (Musevilerin bayramı) yakılan mumlar misali aydınlık bir dönem başlatmıştır” dedi.

‘BÖLGESEL İSTİKRAR İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPMALIYIZ'

israil-Türkiye ilişkilerini değerlendiren israil Başkonsolosu Cohen şöyle konuştu:

“Türkiye ve israil arasındaki bağların çok güçlü olduğunu herkese göstermek çok önemli. İki ülke arasındaki görüşmeler; Türkiye'de 22 Mayıs'tan sonra yeni hükümet oluşturulunca devam edecek. Bu iki ülkenin anlaşmazlığa düşmesi için hiçbir sebep yok, birbirimizle işbirliği yapmamız gerekiyor. Sonuç olarak iki ülke arasında anlaşmazlıkları gölgede bırakacak çok fazla ortak çıkar var. Mavi Marmara olayı artık konu dışı. Mavi Marmara'yla ilgili konuların çoğuyla ilgili de anlaşmaya vardık zaten. Şimdi geçmişinin anlaşmazlıklarını aşmak, geleceğe bakmak gerekiyor. Bölgenin istikrara kavuşması gerekiyor. Türkiye ve israil Ortadoğu'daki iki demokrasi ve sadece israil ile Türkiye arasındaki işbirliği, bölgeye istikrarın geri dönmesini sağlayabilir. Son aylarda müzakerelerde çok önemli başarılara imza attık. Her şeyi tamamlamak için bir-iki görüşmeye daha ihtiyacımız var.”

DOSTLUĞUN DA YILDÖNÜMÜ

İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ise şu mesajları verdi:

“Bugün aslında sadece israil'in 68'inci bağımsızlık yıldönümünü değil, 14 Mayıs 1948'de kurulan israil devletini ilk tanıyan devletler arasında yer almış olan Türkiye ile israil arasındaki dostluğun da yıldönümüdür. Türkiye, yurtta sulh cihanda sulh felsefesi çerçevesinde komşu coğrafyalarda bir istikrar, güvenlik ve refah kuşağının yaratılması, ve başta komşuları olmak üzere bölgede yer alan tüm ülkelerle ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen bir politika izlemiştir ve bu istikrarlı duruşunu devam ettirmektedir. Birbirinden çok farklı kültür ve özelliklere sahip ülkelerin bulunduğu bir coğrafyada, görüş ayrılıklarının olması, zaman zaman farklılıkların oluşması gayet doğaldır. Türkiye ve israil, bulundukları coğrafyanın en güçlü iki devleti olarak bölgesel istikrarın ve barışın sağlanması için büyük bir kararlılık ve işbirliği göstermiştir. Bölgede barış ve istikrarı ilerletmek için aralarındaki farklılıkları gidermeye kararlı olan bu iki ülke, hızla ilişkilerindeki tahribatı onarmış ve Hanuka bayramında yakılan mumlar misali aydınlık bir dönem başlatmıştır. Bu vesileyle israil devletinin bağımsızlık gününü tüm kalbimle kutluyor ve başta başkonsolosumuz olmak üzere israilli dostlarımıza sıcak ev sahipliliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.”

Kaynak: Hürriyet

HABERE YORUM KAT

5 Yorum