1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Vali Lekesiz: Kampı Ziyaret Eden Olmadı
Vali Lekesiz: Kampı Ziyaret Eden Olmadı

Vali Lekesiz: Kampı Ziyaret Eden Olmadı

Vali Lekesiz, tüm kurumların temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinden kaçarak Hatay’a gelen Suriyelilere ilişkin, çeşitli zamanlarda basında yer alan iddiaları değerlendirdi.

A+A-

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, CHP milletvekillerinin alınmadıklarını iddia ettiği kampı bakanların da ziyaret etmediğini belirterek, milletvekillerinin kampta görevli ya da misafir edilenlerden hiç kimseyle yüz yüze gelmediğini ve konuşmadığını, bu durumun kamera kayıtları ile tespit edildiğini söyledi.

Vali Lekesiz, tüm kurumların temsilcileriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında, ülkelerinden kaçarak Hatay’a gelen Suriyelilere ilişkin, çeşitli zamanlarda basında yer alan iddiaları değerlendirdi.

“Ambulansla silah, uçakla terörist taşıdılar”, “Tarifeli uçakla 50 terörist ithal ettik” başlıklı haberlere ilişkin Lekesiz, “İddiada ismi geçen Nass Havayolları Şirketi’ne ait uçakların yolcularının uçaktan inişten Hatay Havaalanı’ndan ayrılıncaya kadarki görüntü kayıtları ile yolcu isim listesinin incelenmesi neticesinde iddiayı doğrular nitelikte herhangi bir kayda rastlanılmamıştır” dedi.

Ambulanslarla Suriye’ye mühimmat taşımanın söz konusu olmadığını dile getiren Lekesiz, “Ambulansların Suriye topraklarına girerek hasta alması, mühimmat, teçhizat ve silah taşıması da hukuken ve fiilen mümkün değildir. Araç Takip Sistemi üzerinde yapılan inceleme neticesinde herhangi bir sınır ihlalinin bulunmadığı tespit edilmiştir” diye konuştu.

Suriyeliler 157 Olaya Karıştı

Suriyelilerin, Türkiye’ye gelmeye başladığı günden itibaren bugüne kadar toplam 157 olaya karıştığı bilgisini veren Vali Lekesiz, şöyle devam etti:

“Bu olaylarla ilgili olarak 380 Suriyeli hakkında yasal işlem yapılmıştır. Bunlardan 13 olay hakkında mahkemelerimiz olaya karışan Suriyeliler hakkında çeşitli mahkumiyet cezaları vermiştir. 15 olayla ilgili olaya karışanlar hakkında beraat kararı verilmiştir. 38 olay hakkında takipsizlik kararı verilmiştir. 91 olayla ilgili yargılama süreci halen devam etmektedir. 17 aylık süreç içerisinde konaklama merkezlerimizde 44 bin Suriyeli misafir edilmiştir. Aynı sayıda insanın yaşadığı başka şehirlere baktığımızda da olay sayısının en az bu kadar olduğu görülecektir.”

CHP’lilerinin Kampa Alınmadığı İddiaları

Bazı CHP milletvekillerinin Apaydın Konaklama Merkezi’ne alınmadıklarına ilişkin iddiaları da değerlendiren Lekesiz, “Bahsi geçen kampta kalan misafirler güvenlik endişesi ile ziyaret edilmeyi arzu etmemektedirler ve bu zamana kadar da ziyaret talebinde bulunanların bu durumu anlayışla karşılamaları arzumuz kendilerine iletilmiştir. Bu nedenle bahsi geçen kampı sayın bakanlar olmak üzere iktidar-muhalefet hiçbir milletvekili ziyaret etmemiştir” dedi. Lekesiz, CHP vekillerin kampa 7-8 metre mesafede toplam 3 dakika süren bir basın açıklaması yaptığını ifade etti.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT