1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vakit’in Bir Haberine 2 Dava!
Vakit’in Bir Haberine 2 Dava!

Vakit’in Bir Haberine 2 Dava!

Ergenekon operasyonları ve iddianameleriyle ilgili gelişmeleri haber yapan gazetecilere dava açmak için birbiriyle yarışan Bakırköy basın savcılarının skandalları bitmek bilmiyor.

A+A-

Daha önce Vakit Gazetesi yazarının "Star çalışanı" olduğunu iddia edip Star'a dava açan, Milliyet'te yayınlanan bir haberi de Star muhabiri ve sorumlu müdürüne mal eden Bakırköy Basın Savcısı Pircan Barut Emre ile Remzi Yaşar Kızılhan görevlerini başarıyla sürdürüyor! Hazırladıkları hatalı iddianamelerle sürekli gündeme gelen ikilinin bu defa da Vakit'in bir haberine iki ayrı dava açtığı ortaya çıktı.

Çifte davanın kahramanları Bakırköy Adliyesi'nde basın suçlarına bakan Savcı Pircan Barut Emre ile Remzi Yaşar Kızılhan, Vakit gazetesinde yayınlanan "Deniz'de bir skandal daha" başlıklı habere 3 gün arayla 'gizliliği ihlal' ve 'sesli yazılı ve görüntülü bir ileti ile hakaret' davası açtı. Vakit gazetesinde yayınlanan "Deniz'de bir skandal daha" başlıklı haberde fuhuş ve cinsel suçları takip etmekle görevli Hollanda polisinin Deniz Yarbay Ömer Erselcan'ın çocuk pornosu indirenler arasında bulunduğunu tespit ettiği iddia edilmiş, Emniyet İnterpol Daire Başkanlığı'nın uyarısıyla belirtilen yarbay hakkında Askeri Mahkemede dava açılmıştı. Bu durumun Vakit gazetesinde yayınlanmasından sonra harekete geçen Basın Savcısı Pircan Barut Emre 'Sesli yazılı ve görüntülü bir iletiyle hakaret' suçlamasıyla 28.09.2010 tarihinde Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Ergenekon soruşturmalarını haber yapan gazetecilerle ilgili "Mevkutelerin canına okuyoruz" diyen Bakırköy eski Basın Savcısı Ali Çakır'ın sözlerini onaylarcasına 3 gün sonra aynı habere bir dava daha açıldı. Savcı Pircan Barut Emre ile aynı adliyede birkaç adım ötede masası bulunan Savcı Remzi Yaşar Kızılhan da harekete geçerek 01.10.2010'da dava açtı. Savcı Emre'nin iddianamesiyle benzerlik gösteren bir iddianame hazırlayarak Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvuran Savcı Kızılhan gazetenin sorumlu yazı işleri müdürünün 5187 sayılı Basın Kanunu'nun 11, 26. maddeleri delaletiyle, TCK 125/1-2, 132, 53. maddeleri uyarınca cezalandırılmasını talep etti.

Murat Alan / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT