1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vakıflara Kurban Kesim Cezası
Vakıflara Kurban Kesim Cezası

Vakıflara Kurban Kesim Cezası

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 2009’daki “kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk” iddiaları üzerine, 45 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

30 Kasım 2011 Çarşamba 00:18A+A-

 “Kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk” iddialarıyla ilgili davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, Mehmetçik Vakfı Başkanı Salih Güloğlu, LÖSEV Başkanı Üstün Ezer, Deniz Feneri Derneği Genel Başkanı Mehmet Cengiz ve Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım’ın, “zincirleme biçimde hizmet sebebiyle güveni kötüye kullanmak” suçlamasından 1 yıl 3’er aydan 12 yıl 3’er aya kadar hapis cezasına çarptırılmalarını istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, 2009’daki “kurban bağışı kesim ihalelerinde yolsuzluk” iddiaları üzerine, 45 kişi hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz bazı sanıklar ile avukatları katıldı.

Cumhuriyet Savcısı Sadık Bayındır, duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıkladı.

Mütalada, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV yöneticilerinin, ihale şartnamesi ve ihaleyi alan firmayla yaptıkları sözleşmede, sadece bildirdikleri hisseye karşılık eden hayvanın boynunu kesmek, kan akıtmak görevini istedikleri, hayvanların satın alınması, bakımı ve kesildikten sonra etlerinin dağıtımı gibi teknik şartname hazırlamadıkları anlatıldı.

Görüşte, bu vakıfların yetkililerinin, “vekaleten kurban kesmek amacıyla, hayvanı satın almak, kesmek ve eti, deriyi, bağırsakları vs. şehit ailelerine veya lösemili çocuklara dağıtmak üzere yatırılan paraları, yatırılış amacı dışında, suç örgütü yöneticileri ve firmaları yararına harcadıkları” ileri sürüldü.

Deniz Feneri Derneği yetkililerinin ise ihale şartnamesi ve ihaleyi alan firmayla yaptıkları sözleşmede kurbanlık tarifine yer verdiği, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV’den farklı olarak, kesilecek hayvanların her birinin canlı ağırlığını, et ağırlığını vs. öngördükleri ve bu miktar üzerinden kesim yapan firmaya ödeme yaptıkları anlatılan görüşte, sözleşme içeriğine göre, dernek adına kesimi gerçekleştiren firmanın, 910 adet büyükbaş hayvanı kurban olarak kesmediği, suç örgütü mensuplarının, başkaları adına kesilen kurbanları dernek adına kesilmiş gibi gösterdiği savunuldu. Savcının, Deniz Feneri Derneği yetkililerinin kurban kesimi ile ilgili gerekli özeni gösterdiğine yönelik tespitlerine rağmen, kesim yerinin hileli davranışının vakıf yetkililerine yüklenmesi dikkat çekti.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT