1. HABERLER

  2. HABER

  3. Vakıflar, KKTC’de Camileri Karanlıkta Bıraktı!
Vakıflar, KKTC’de Camileri Karanlıkta Bıraktı!

Vakıflar, KKTC’de Camileri Karanlıkta Bıraktı!

Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, yıllardır ödemediği ve gelinen noktada 6 milyon 800 bin TL’yi bulan borçlar sonrası KIB-TEK camilerin elektriğini kesti.

A+A-

KKTC’de camilerin bağlı olduğu Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü, yıllardır ödemediği camilerin elektrik borçları yüzünden, KKTC Elektrik Kurumu (KIB-TEK) ülkedeki camilerin elektriğini kesti.

Borçlar 40 Yıldır Ödenmiyor

Kuzey Kıbrıs’ta camiler, Vakıflar İdaresi Genel Müdürlüğü çatısı altında yönetiliyor. Müdürlük, 1974’ten bu yana camilerin elektrik borçlarını ödemiyor. Uzun yıllar biriken borçların toplam tutarı bugün 6 milyon 800 bin TL’yi buldu. KKTC’deki elektrik işlerini yürüten KIB-TEK’in ise, devlet kurumları da dahil olmak üzere piyasadan 564 milyon 606 bin TL alacağı bulunuyor. Alacaklarını tahsil edemediğinden dolayı zor durumda olan kurum, çareyi birçok yerin elektriklerini kesmekte buldu. 

74 Caminin Elektriği Kesildi

KIB-TEK’in elektrikleri kestiği yerlerin başında ise ülkedeki camiler geliyor. 197 caminin bulunduğu Yavru Vatan’da 74 caminin elektriği kesildi. Merkezi yerlerde bulunan, büyük ve kalabalık cemaate sahip camilerin elektriklerinin kesilmesi ise dikkat çekti. Ayrıca elektriği kesilen cami sayısının bununla sınırlı kalmayacağı ve yavaş yavaş diğer camilerin de elektriği kesileceği dile getiriliyor. 

STK’lar, “Ezan Sesi Yükselmiyor”

Akit’e konuşan Kıbrıs Din Görevlileri Sendikası (Din-Gör-Sen) Genel Başkanı Süleyman Çakır, “Camiler, Din İşleri Başkanlığı pasifize edilerek Vakıflar İdaresi’ne bağlandı. İdare de camilere değer vermiyor. Bu yüzden camilerin elektrik borçlarını ödemediler ve şu an camiler elektriksiz. Camileri, artık Din İşleri Başkanlığı’na bağlamalılar. Din İşleri burada çok güzel işler yapıyor fakat camilerin Vakıflar İdaresi’ne bağlı olması elimizi kolumuzu bağlıyor” dedi.  KKTC Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YARDER) Başkanı Talip Sancar ise, “Müslüman bir ülkede camilerin elektrikleri kesilmesinden dolayı ezan sesi yükselmiyor. Sabah, akşam ve yatsı namazları camide kılınamıyor. Bu kabul edilemez. Gerekenler acilen yapılmalı” ifadelerini kullandı. 

Talha Çolak / Yeni Akit

HABERE YORUM KAT