1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Vair'de Kuşatma Altında Açlık: Resmen Ekmeksiz Yaşıyoruz
Vair'de Kuşatma Altında Açlık: Resmen Ekmeksiz Yaşıyoruz

Vair'de Kuşatma Altında Açlık: Resmen Ekmeksiz Yaşıyoruz

BM, Humus’un Vair bölgesine götürülmek istenen gıda yardımlarının rejim tarafından engellendiğini açıkladı. Kuşatma altındaki bölgeye iki aydır gıda yardımları ulaştırılamıyor. Bölgede yaşayan 75 bin kişi açlık tehlikesiyle karşı karşıya.

A+A-

Esed rejiminin kuşatması altındaki Humus'un Vair bölgesine iki aydır insanî yardımlar ulaştırılamıyor. Birleşmiş Milletler'in (BM) üst düzey insanî yardım yetkililerinden Jan Egeland, bölgeye ulaştırılmak istenen gıda yardımlarının Esed rejimi tarafından günlerdir bekletildiğini açıkladı. Gıda stokları tükenen Vair sakinleri, açlık ile boğuşuyor.

Pirinç Unundan Ekmek Yapıyorlar

75 bin kişinin yaşadığı Vair'de bölge sakinleri, un stokları tükendiği için pirinç ve mercimek unundan ekmek üretmeye çalışıyor. Bu formül sayesinde bölgedeki nüfus şimdilik açlıkla mücadele edebiliyor. Fakat ellerindeki pirinç ve mercimek stoklarının da bitmek üzere olduğunu söyleyen Vairliler, gıda yardımlarının acilen bölgeye ulaştırılmasını istiyor.

Vair'de yaşayan ve un stokları bittiği için makarna, pirinç ve mercimek kullanarak ekmek üretmeye başladıklarını anlatan bir kişi karşı karşıya oldukları tehlikeyi şöyle anlatıyor:

“Bizim için en öncelikli konu ekmek sorunumuzun bir çözüme kavuşması. Resmen ekmeksiz yaşıyoruz. Un stoklarımız bitince pirince dayandık. Fakat o da şimdi bitmek üzere. Elimizde ne pirinç, ne de un var.”.

suriye-016.jpg

Anlaşma Yürürlüğe Girmedi

Vair bölgesi, Humus kent merkezinde direnişçilerin kontrol ettiği son bölge. Direnişçilerle Esed rejimi arasında Aralık 2015'te varılan ‘yerel barış anlaşması’ ile bölgedeki kuşatmanın kaldırılması bekleniyordu. Fakat silahlarını teslim edip bölgeden çekilmeyi kabûl eden direnişçiler, Esed rejiminin bölgedeki tutukluları serbest bırakma sözünü yerine getirmeyince bu kararlarından vazgeçti. Bölgedeki rejim kuşatması iki yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT