1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Vahdet, Suriye Direnişini Güçlendiriyor!
Vahdet, Suriye Direnişini Güçlendiriyor!

Vahdet, Suriye Direnişini Güçlendiriyor!

Yerli muhalif unsurlardan oluşan bu birlikteliğin şüphesiz en önemlisi “İslam Cephesi”. Bu birleşim mücahidlere hem moral hem de mevzi açıdan büyük katkılar sağladı.

A+A-

Bahadır Kurbanoğlu / Haksöz Haber

Gün geçmiyor ki Suriye’den “çocuk-kadın bilançosu”; “ölüm yağdıran varil bombaları”; “hayalet şehir” haberleri gelmesin. Bunlar doğru. Ancak bazı doğruların üzerinin örtülmesinde de moralleri törpüleyen ve ümitleri başka baharlara bırakan umutsuzlukların kapısını aralamamalı bu türden haberler.

Özellikle nükleer konusundaki uluslararası tartışmaların ardından girilen ABD-Rusya ittifakı, Esed’siz çözümün imkansızlığı teorileri, Türkiy’ye Suriye konusunda geri adım attırma görüntüsü, son yaşanan operasyonların Suriye konusuna da yaptığı olumsuz etkiler ve nihayetinde İran-ABD yakınlaşmaları Suriye meselesine ilişkin iç karartıcı ve Ye’is senaryolarını besleyici bir atmosferi de ister istemez besledi.

Türkiye’de bu sosyo-psikolojik atmosfer oluşurken, elbette Suriyeli muhaliflerin cephesinde de siyasi alandan beklentileri geriye düşüren moral bozucu etmenlerle, ABD-İran yakınlaşmasından da cesaretlenen PYD ve IŞİD ile yaşanan ciddi sıkıntılara, çeşitli bölgelerde mevzi kayıplarını da eklendi.

Rejim bu ortamı mahirce kullandı. Halep gibi cephelere atadığı yeni komutanlarla topyekun imha saldırılarını yoğunlaştırdı. Kitle imha silahları uluslararası konjonktürden de alınan güçle daha bir yoğun kullanılır oldu. Uygun atmosfer Farısi, Lübnanlı, Yemen, Pakistan ve hatta K.Kore ve Ukrayna’ya kadar uzanan gönüllü ve ücretli Şebbihaları da sahada daha aktif ve pervasız olmaya itti. Düne kadar tümden gönüllü ve sırtlarını Allah’tan başkasına dayamayan mücahidler için itham konusu olan bu “küresel askerler” meselesi, bizatihi küfür cephesinin bir organizasyonu olarak neşvünema buldu. Sahada artık Suriyeli Baasçılar değil, bu “Küresel Tağut’un Savaşçıları” kol gezmekte.

Suriyeli Muhalifler Birleştikçe Oyun Bozuluyor!

Özellikle yerli muhalif unsurlardan oluşan bu birlikteliğin şüphesiz en önemlisi “İslam Cephesi”. Bu birleşim mücahidlere hem moral hem de mevzi açıdan büyük katkılar sağladı. Doğu Guta’daki kuşatmanın kırılması ve Halep’teki kazanımlar birleşmenin ardından geldi. Birliktelik ÖSO’yu da harekete geçirdi. Özgür Suriye Ordusu’nun Askeri Konseyi İslam Cephesini övücü açıklamalar yaptı. Mücahid grupların kendi aralarında istihbari ve stratejik işbölümü artarken, techizat ve ganimet paylaşımı gibi konulardaki ara formüller de netleşmeye başladı.

Belki de hepsinden önemlisi, yayınladıkları ortak deklarasyonla artık Suriye’nin geleceğine İslam’dan başka bir seçeneğin yön veremeyeceği ve Suriye cihadına katkı yapacakların da saflarını bu bağlamda netleştirip Suriye muhalefetinden farklı beklentilere girmelerinin de önü tamamen alınmış oldu.  

Muhalefetin birleşmemesi ve mümkün olduğu kadar parçalanması için çaba gösteren Baasçılar ve bölge müttefikleri ise bu cephe genişlemesi sayesinde bir darbe daha almış oldular. Hem de öyle böyle değil; sadece masada değil, bizatihi sahaya yansıyan ve daha doğrusu cevabını sahadan veren bir darbe.

Aslında başından beri varolan ama netleşmemesi için yoğun dezenformatik çaba harcanan Hak-Batıl tablosu daha bir netleşme gösterdi. Hem ABD’nin ve bölgedeki dolaylı müttefiklerinin, hem de İran ve yine bölgedeki açık müttefiklerinin Mısır, Tunus ve Türkiye üzerinden de iyiden iyiye faş olan politikaları da buna katkı sağladı.

Mısır, Tunus, Libya, Türkiye, Suriye Birlikte Direniyor 

Evet bir küresel 28 Şubat ile muhatabız. Bunu artık sadece Mısır, K.Afrika ve Ortadoğu üzerinden değil, ensemizde pişirilen bozaların sıcaklığıyla da hisseder olduk. Ancak öte yandan muhaliflerin birleşmesi, ortak cephe içerisinde vahdet sağlamaları ve bunun olumlu getirileri fark edildikçe daha da bereketleneceğinden şüphe edemeyeceğimiz gelişmeleri de belki pek yakında müşahade edeceğiz. Unutmayalım ki Suriye Türkiye’den, Türkiye Mısır’dan bağımsız değil; buralarda olup bitenler de birbirinden bağımsız değil; Suriyeli mücahidlere ve Suriye halkına verilecek her destek aslında Türkiye ve Mısır’a yönelik operasyonlara da bir cevap anlamına gelmektir.

HABERE YORUM KAT