1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Uzlaşmazlıkları 'Cemaat' Toplantısında Çözmüşler
Uzlaşmazlıkları 'Cemaat' Toplantısında Çözmüşler

Uzlaşmazlıkları 'Cemaat' Toplantısında Çözmüşler

Organize polisinin düzenlediği 'Sincarlar' operasyonunda gözaltına alınan 51 zanlıdan 43'ü adliyeye sevk edildi.

A+A-

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, liderliğini Murat Sincar'ın yaptığı, 'Sincar' çetesine operasyon düzenlemiş ve çete üyesi 51 kişi gözaltına alınmıştı. Yapılan soruşturmalarda, gözaltına alınan çete üyelerinin yaralama, darp, yağma, çek ve senet tahsilatı gibi 70 ayrı olaya karıştıkları belirlendi.

Çete üyelerinin işadamlarını korkutup sindirmek için eski yıllarda işledikleri cinayetleri referans olarak gösterdiği belirlendi.

Mafya mahkemesi 'Cemaat' kurmuşlar

Organize polisi tarafından yapılan takipler sırasında çetenin, İstanbul, Antalya, Elazığ ve Mardin başta olmak üzere birçok ilde suça karıştıkları belirlendi. Çete üyelerinin yapacakları yağma sırasında, başka bir organize suç örgütüyle çakışma yaşadıkları zaman, iki suç örgütünün ileri gelenlerinin tahsilat yapılacak kişiyi de yanlarına alarak mafya mahkemesi kurdukları belirlendi. Organize suç örgütlerinin bu işlemi, 'Cemaat kuralım" diyerek adlandırdıkları polis kaydına girdi. Sincar aşiretinin tahsilat sırasında çakıştıkları 3 ayrı organize suç örgütüyle 'Cemaat' yapma zorunda kaldığı tespit edildi.

Kaçırdıkları iş adamlarına Büyükada'da işkence yapmışlar

Çete üyelerinin tahsilat yapmak istedikleri bazı işadamlarını kaçırarak Büyükada'da bulunan bir villada sakladıkları ve burada işadamlarına işkence yaptıkları belirlendi.

Şişli baston ele geçirildi

Şebeke üyelerinin evlerinde ve gizlendikleri yerlerde yapılan aramalarda, 6 adet ruhsatsız tabanca, 140 adet fişek, 1 adet çelik yelek, 1 adet bıçak, çok sayıda çek ve senet ile işkence yapmakta kullandıkları şişli baston ele geçirildi.

43 zanlı mahkemeye sevk edildi

Yapılan operasyonlarda gözaltına alınan Sincar çetesinin 51 üyesinden 8'i polis tarafından serbest bırakılırken 43'ü yargılanmak üzere Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Basınla paylaşılan görüntülerde, ekiplerin Bakırköy'deki bir marinadan operasyon için Büyükada'ya yatla hareket ettiği görüldü.

Yusuf Doğan / Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum