Utançlarıyla Bagram’ı Devrettiler

11.09.2012 02:17
Utançlarıyla Bagram’ı Devrettiler
Afganistan'da adı ABD askerlerinin skandallarıyla ve mahkumlara yapılan işkencelerle anılan Bagram Cezaevi el değiştirdi.

ABD ordusu, "Afganistan'ın Guantanamosu" olarak tanımlanan Bagram Cezaevi'ni Afgan güvenlik güçlerine devretti. Tutuklulara yapılan akıl almaz işkenceler ve ABD askerlerinin Kur'an-ı Kerim yakması gibi skandallara sahne olan cezaevinde 3 binden fazla mahkum bulunuyor.

Afganistan'da adı ABD askerlerinin skandallarıyla ve mahkumlara yapılan işkencelerle anılan Bagram Cezaevi el değiştirdi. ABD ve Afganistan'ın 6 ay önce imzaladığı protokol çerçevesinde, başkent Kabil'e 40 kilometre uzaklıktaki Bagram Cezaevi dün düzenlenen törenle Afgan güvenlik güçlerine devredildi. Af-ganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) sözcüsü Jamie Graybeal, ABD güçlerinin kontrolünde olan ve 3 binden fazla Taliban mahkumunun bulunduğu Bagram Cezaevi'nin Afgan yetkililere devredildiğini söyledi.

İşkence olayları nedeniyle "Afganistan'ın Guantanamosu" adı verilen hapishanedeki mahkumlar arasında 700'den fazla da yabancı uyruklu tutuklunun bulunduğu belirtiliyor. Bagram Cezaevi daha önce, tutuklulara yapılan kötü muamele ve ABD askerlerinin Kur'an-ı Kerim yakması gibi olaylarla gündeme gelmişti.

Öte yandan Afganistan ordusu, "kültür şokundan kaynaklanan ve bazen ölümle sonuçlanabilen olayların sayısını azaltmak için yabancı askerleri anlama kılavuzu yayımladıklarını" açıkladı. "Koalisyon Güçlerinin Kültürünü Anlama Broşürü"nde, "yabancı askerlerin masaya ayaklarını koymalarına, burunlarını halka açık alanlarda temizlemelerine" şaşıran Afgan askerler için uyarılar bulunuyor.

Kılavuzda, "Koalisyon askerleri farkına varmadan namaz kılan bir kişinin önünden geçebilir, ayaklarını masanın üzerine koyabilir, askerler ailenizdeki kadınların hatırını sorabilir, fotoğraflarını görmek isteyebilir, bu davranışlar hakaret ya da aşağılama değildir, onlar kibar olmak istiyorlar" ifadelerine yer veriliyor.

 Yeni Şafak

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim