1. HABERLER

  2. HABER

  3. Utanç Odaları İçin Hesap Soruyorlar
Utanç Odaları İçin Hesap Soruyorlar

Utanç Odaları İçin Hesap Soruyorlar

Serter ve Alemdaroğlu hakkında bir defa daha suç duyurusu: Başörtülü öğrencilere psikolojik baskı yaparak ikna odası kuran 28 Şubat’ın aktörlerinden CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu hakkında suç

23 Şubat 2011 Çarşamba 04:28A+A-

Dün Sultanahmet Adliyesi'ne gelen mağdur Nurtane Arslan, Hukukçular Derneği vasıtası ile sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu.

28 Şubat sürecinde başörtülü öğrenciler için ikna odaları kurarak öğrencilere psikolojik harp uygulayan CHP Milletvekili Nur Serter ve dönemin İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu'na yönelik suç duyurularına bir yenisi daha eklendi.

Dün Sultanahmet Adliyesi önünde bir araya gelen Hukukçular Derneği'ne mensup avukatlar ikna odası mağduru Nurtane Arslan'ın, Serter ve Alemdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Hukukçular Derneği adına Nurtane Arslan'nın avukatlarından Fatma Benli okudu.

"İKNA ODALARI FAŞİZAN BİR UYGULAMADIR"

İkna odalarının adının 'utanç odası' olduğunu ifade eden Avukat Fatma Benli, "Her ne kadar adı 'ikna odası' ise de bizzat bu odanın havasını teneffüs edenlerin beyanına göre, gerek zihniyet, gerekse uygulama itibariyle faşizan bir uygulama olduğu aşikârdır" dedi.

"DEVLETİ ARKALARINA ALIP TRAVMA YAŞATTILAR"

O dönemde Nur Serter ve Kemal Alemdaroğlu'nun devleti arkasına alarak birçok öğrenciye travma yaşattığını kaydeden Benli: "Bu odalarda yüzlerce genç kız, gerçekleştirilen tehdit, aşağılama, gözdağı verme ve korkutmalarla yıllarca sürecek psikolojik travmalar yaşamıştır, yaşamaya devam etmektedirler" değerlendirmesinde bulundu.

"ADALET İÇİN ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ"

Üzerine düşenleri her zaman yapacaklarını söyleyen Benli sözlerini şöyle tamamladı: "Ayrımcılık ve faşizme yapılan tüm mazlumların yanında yer aldığımızı ve adaletin tesisi için üzerimize düşeni yapacağımızı da belirtmek isteriz."

Nurtane Arslan şikayet dilekçesinde, yaşadığı o günleri ayrıntıları ile anlattı. Suç duyurusunun ardından Hukukçular Derneği, basın açıklaması yaparak yüzlerce öğrenciyi ikna odasında sorgulayan Alemdaroğlu ve Serter'in yargılanması gerektiğini vurguladı.

SERTER HER ŞEYİ İTİRAF ETTİ

Nur Serter'in her şeyi itiraf ettiğini hatırlatan Fatma Benli, sözlerine şöyle devam etti: "Nur Serter; 'ikna odalarını ben kurdum', 'öğrenciler ile görüşülmesi emrini ben verdim', 'kasetler bende' açıklaması ile 'gizliliğin ihlali', 'kişisel verileri kaydetme ve ele geçirme', 'görevi kötüye kullanma' suçlarını işlediğini itiraf etmiştir."

GÖRÜNTÜLERİ İMHA EDECEK!

Nur Serter'in elindeki kayıtları imha edeceğini açıklamasına dikkat çeken Benli, yetkilileri göreve çağırdı. Benli, "Nur Serter'in bu kayıtları imha edeceğini belirtmesi üzerine, Hukukçular Derneği olarak bu konuya kamuoyunun dikkatini muhafaza etmek, süregelen suç karşısında gereğinin yapılması için şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunmak ve yetkilileri göreve çağırmak için buradayız" diyerek amaçlarını özetledi.

O odada nefes alamadım, aşağılandım

Sultanahmet Adliyesi'nde Nur Serter ve Kemal Alemdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunan Nurtane Arslan'ın dilekçesinde suç unsuru verilerin hâlâ saklanmasıyla suçun devam ettiği vurgulanıyor. Nurtane Arslan, o yıllar maruz kaldığı psikolojik harbi suç duyurusunda şu sözlerle anlattı: "Öğretim üyesinin ilk yaptığı şey üniversite kimliğimi almak oldu ve tüm görüşme boyunca elinden bırakmadı. Başörtüsünü çıkarmamın benim iyiliğim için olduğunu ve düzeni sağlamaları gerektiği gibi bazı şeyler anlattı. Boğazımda bir şeyler düğümlenmişti, boğulduğumu hissettim. Başörtüsünü şimdi çıkarmayacağımı ve kimliğimi vermesini söyledim. Vermedi. Görüşme yaklaşık 20 dakika sürmüştü. Artık hıçkıra hıçkıra ağlıyordum. Bir yandan da kendimden nefret ediyordum. Hiç bu kadar aşağılandığımı, insanlığımdan utandığımı hatırlamıyorum."

EMRE ÇAKIR / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT